Türgi on valmis Süüria valitsusvägedega sõdima

Türgi poolt toetatud Süüria mässulised.

FOTO: OZAN KOSE/AFP/Scanpix

Türgi on valmis võitlema Süüria valitsusvägedega, kui need sisenevad Süüria põhjaosa Afrini enklaavi kurdi vägesid kaitsma, ütles Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu täna.

Süüria riigimeedia teatas täna, et valitsusmeelsed väed sisenevad pärast kokkulepet piirkonda kontrollivate kurdi omakaitsejõududega mõne tunni jooksul enklaavi.

Riiklik uudisteagentuur SANA teatas, et väed saadetakse Afrini tugevdama vastasseisus Türgi agressiooniga kohalikke jõude. See viitab, et Süüria valitsus ja kurdi rahvakaitseüksused (YPG) on jõudnud kokkuleppele, mille kohaselt aitavad valitsusväed tagasi lüüa Türgi pealetungi enklaavile.

Mevlut Cavusoglu.

FOTO: Raad Adayleh/AP/Scanpix

«Kui režiim siseneb Afrini kukutama Kurdistani Töölisparteid (PKK) ja YPG-d, siis ei ole see probleem. Ent kui nad sisenevad Afrini YPG-d kaitsma, siis ei saa meid keegi peatada. See kehtib nii Afrini, Manbiji kui ka Eufrati jõe idakalda kohta,» ütles Ammanis viibiv Türgi välisminister.

Türgi alustas 20. jaanuaril Afrinis sõjalist operatsiooni YPG vastu, toetades endale lojaalseid Süüria ülestõusnuid õhurünnakute ja maavägedega. Operatsiooni eesmärk on tõrjuda YPG Afrinist välja ja anda piirkond Süüria ülestõusnute kontrolli alla.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan on ähvardanud laiendada pealetungi Afrinist itta Manbijisse, kus tegutsevad koos Süüria Demokraatlike Jõududega (SDF) ka USA sõdurid. Ühendriigid ja Türgi leppisid reedel omavaheliste suhete normaliseerimise raames kokku hakata Süürias koostööd tegema.

Süüria valitsusväed taandusid kurdide enamusega aladelt 2012. aastal, andes kurdidele vabad käed omavalitsussüsteemi kehtestamiseks. Ametnikud on tunnistanud Damaskuse ja kurdide läbirääkimisi režiimivägede naasmise üle.

Tagasi üles
Back