Põhja-Korea vahetas demilitariseeritud tsoonis kõned muusika vastu

TOPSHOT - A South Korean soldier (C) stands guard before the military demarcation line and North Korea's Panmun Hall, in the truce village of Panmunjom, within the Demilitarized Zone (DMZ) dividing the two Koreas on February 21, 2018. / AFP PHOTO / Ed JONES

FOTO: ED Jones/AFP

Põhja-Korea on Lõuna-Korea piiril asuvas demilitariseeritud tsoonis oma tooni muutnud, kirjutab ABC.

Kui varasemalt on Põhja-Korea poolel asuvas Kijong-dongi propagandakülas suurtest kõlaritest mängitud liidrite sütitavaid kõnesid, siis taliolümpia alguses vahetati kõned koori- ja folkmuusika vastu, ütlesid ÜRO ametnikud. USA ohvitseride sõnul oskavad nad varasemalt kõlanud kõnesid sisuliselt peast ette kanda, sest on pidanud neid sedavõrd palju kuulma.

Kijong-dongi küla.

FOTO: Ahn Young-joon/AP/Scanpix

Viis aastat demilitariseeritud tsoonis viibinud kaptenmajor Daniel McShane'i sõnul on Põhja-Korea võtnud pehmema suhtumise. «Oleme kuulnud palju rohkem muusikat, ka klassikalist, seda eriti öösiti,» ütles McShane ABC Newsile.

Uus esitusloend võib viidata pikalt kestnud vaenuliku olukorra muutumisele. Vaenulikud suhted on valitsenud Korea poolsaarel alates kommunistliku Põhja-Korea tungimisest Lõuna-Koreasse 1950. aastal. Suhete soojenemist võib demonstreerida ka see, et Põhja-Korea liider Kim Jong-un saatis olümpiamängude avatseremooniale oma õe ning riigi tseremoniaalse juhi.

Peale muusika pole aga kuigi palju demilitariseeritud tsoonis muutunud. Kuigi Põhja- ja Lõuna-Korea diplomaadid kohtusid hiljuti sinna rajatud niinimetatud rahumajas, siis McShane'i sõnul on suhtlus endiselt raske. 2013. aastal lõpetas Põhja-Korea suhtluse otseliiniga, mis ühendas nad USA poolt juhitava ÜRO juhtimiskeskusega.

Läbirääkimisteks mõeldud majakesed.

FOTO: Caro/Schuelke/Scanpix

Sõnumite edastamiseks peab USA ohvitser minema ikooniliste siniste majakeste vahele ja mööduma Lõuna-Korea piirivalvuritest. Seal tuleb tal märku anda tõlgile, et see saaks siis Lõuna-Korea piirilt Põhja-Koreasse karjuda. Tihti läheb sellisel viisil teabe edastamiseks vaja mitut katset.

Lõpuks tuleb Põhja-Korea ohvitser oma poolelt videokaameraga ja salvestab USA ohvitseri sõnumi. Video edastatakse omakorda Pyongyangi.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles