Ida-Ghoutas puhkes äge sõjategevus

Suitsupilv Ida-Ghouta kohal.

FOTO: ABDULMONAM EASSA/AFP/Scanpix

Süüria režiimivägede ja mässuliste vahel on puhkenud piiramisrõngas Ida-Ghouta enklaavi lõunaosas äge sõjategevus, teatas vabaühendus täna, päev pärast relvarahuresolutsiooni vastuvõtmist ÜRO Julgeolekunõukogus.

Sõjategevuses on surma saanud 13 režiimimeelsete vägede liiget ning kuus rühmituse Jaish al-Islam võitlejat, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus. Ida-Ghouta, kus elab umbes 400 000 inimest, on rühmituste Faylaq al-Rahman ja Jaish al-Islam kontrolli all.

Tegemist on 2013. aastal loodud rühmitustega, mis on võtnud osa ÜRO vahendusel Genfis peetavatest Süüria rahukõnelustest ja neist, mida Venemaa ja Iraan on Türgi toel Kasahstani pealinnas Astanas läbi viinud.

Jaish al-Islami juhtfiguur Mohamed Alloush säutsus Twitteris, et mässulised osutavad vastupanu režiimivägede katsetele enklaavi siseneda. Jaish al-Islam teatas, et on pühendunud humanitaarkonvoide kaitsmisele, kuid kavatseb koheselt vastata igale rikkumisele.

Süüria valitsusväed on juba nädal aega Ida-Ghoutat intensiivselt pommitanud. Õhu- ja suurtükirünnakute kampaania on nõudnud enklaavis 519 tsiviilisiku, nende seas 127 lapse elu.

Analüütikute hinnangul oli pommitamiskampaania näol tegemist ettevalmistusega maavägede pealetungiks.

ÜRO Julgeolekunõukogu kiitis eile ühehäälselt heaks resolutsiooni, milles nõutakse 30 päeva pikkuse relvarahu viivitamatut kehtestamist Süürias, et toimetada abivajajatele humanitaarabi ning evakueerida kriitiliselt haiged ja haavatud.

Iraani relvajõudude peastaabi ülem ütles täna, et ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioon ei kata Ida-Ghouta rühmitusi ja sõnas, et Süüria relvajõud jätkavad nende vastu suunatud rünnakuid. 

«Me austame seda resolutsiooni, mis on rahvusvaheline otsus...kuid relvarahu ei kata Damaskuse äärealadel asuvaid tsoone, mis on Al-Nusra ja teiste terrorirühmituste käes,» sõnas kindral Mohammad Bagheri. «Süüria armee rünnakud ja puhastusoperatsioonid jätkuvad,» ütles kindral IRNA uudisteagentuuri vahendusel.

Tagasi üles