Venezuela opositsioonikoalitsioon nõuab vabu valimisi

Opositsiooniliider Henry Ramos Allup meeleavaldajatele kõnelemas.

FOTO: MARCO BELLO/REUTERS

Venezuela opositsioonirühmituste koalitsioon korraldas laupäeval üleriigilisi meeleavaldusi protestiks 20. mai presidendivalimiste vastu, mida see peab petturlikuks, nõudes "vabu ja läbipaistvaid valimisi".

"Kogunemised on vastupanu näitamine režiimile, mis tahab keelata meile meie õigusi," ütles opositsiooni parlamendisaadik Delsa Solórzano uudisteagentuurile AFP. "Me peame päästma õiguse vabalt valida."

Meelavaldused korraldas 8. märtsil loodud uus opositsioonikoalitsioon Lai Rinne Venezuela Vabaduse Eest (hispaania keeles El Frente Amplio por una Venezuela Libre), mis hõlmab senist opositsioonikoalitsiooni Demokraatliku Ühtsuse Ümarlaud (MUD), valitseva liikumise Chavista teisitimõtlejaid ning kodanikuühiskonna sektoreid.

Venezuelas korraldatakse presidendivalimised tavaliselt detsembris, kuid sotsialistist presidendi Nicolás Maduro liitlastega mehitatud põhiseadusassamblee kavatseb need sel korral läbi viia mais, et kindlustada autoritaarsele presidendile teine ametiaeg. Assamblee võttis läinud aastal võimu opositsiooni enamusega parlamendilt.

Maduro taotleb tagasivalimist ametiajaks, mis lõpeb 2025. aastal.

Tema peamine rivaal presidendivalimistel, mida opositsioon plaanib boikottida, on eelmise presidendi ja Maduro mentori Hugo Cháveze kunagine liitlane ja hilisem kriitik Henri Falcón, kes trotsib opositsiooni boikotti.

Opositsiooni teatel ei ole valimisprotsess läbipaistev.

"Venezuela ütleb "ei" 20. mai pettusele ja "jah" tõelistele, vabadele valimistele," kirjutasid protestirühmitused Twitteris, kutsudes kodanikke osalema mitmes suurlinnas korraldatavatel meeleavaldustel.

Pealinnas Caracases kutsus Chavista liikumisse kuuluv võimukriitiline politoloog Nicmer Evans kuulajaid "põhiseadusliku korra taastamiseks" organiseeruma.

Opositsioonikoalitsioon protestib valimiste vastu ajal, mil riigis üha süveneb poliitiline ja majanduskriis. Maduro režiim kõigub maksejõuetuse veerel ning on rahvusvaheliselt üha suuremas isolatsioonis.

USA ja Euroopa Liit on kehtestanud Madurole ja tema ametnikele sanktsioonid. Venezuela president süüdistab majanduskriisis USA ja teiste vaenlasriikide kokkumängu Venezuela parempoolsete ärimeestega osana tema kukutamise vandenõust.

Venezuelast põgenenud inimestest üle 100 000 on esitanud alates 2017. aastast varjupaigataotluse, teatas ÜRO põgenikeagentuur (UNHCR) nädala alguses. Agentuuri andmetel on alates 2014. aastast varjupaigataotluse esitanud 145 000 venezuelalast , kuid 94 protsenti neist esitati pärast 2017. aasta algust. Amet lisas, et varjupaika taotlenud venezuelalaste arv on 2014. aastaga võrreldes suurenenud 2000 protsenti.

Tagasi üles