Graafik: maailma riigid ja ühendused on välja saatnud 151 Vene diplomaati

Sergei Skripal.

FOTO: YURI SENATOROV/AFP/Scanpix

Vene endise luuraja ja tema tütre mürgitamise tõttu on riigid ja ühendused kas välja saatnud või andnud korralduse lahkuda 151 Venemaa diplomaadile.

Riigid ja ühendused süüdistavad endise luuraja Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamises närvimürgiga Venemaad. Moskva eitab süüdistust ja lubab diplomaatide väljasaatmistele vastata.

Ühendkuningriik teatas 14. märtsil, et saadab välja 23 Vene diplomaati. Nüüdseks on nad riigist lahkunud. Teistest Euroopa Liidu liikmesriikidest andsid esmaspäeval ja teisipäeval kokku 35 Vene diplomaadile korralduse lahkuda 18 riiki: Belgia (1), Eesti (1), Hispaania (2), Holland (2), Horvaatia (1), Iirimaa (1), Itaalia (2), Leedu (3), Läti (1), Poola (4), Prantsusmaa (4), Rootsi (1), Rumeenia (1), Saksamaa (4), Soome (1), Taani (2), Tšehhi (3) ja Ungari (1).

NATO peasekretär Jens Stoltenberg teatas teisipäeval, et tühistas seitsme Venemaa NATO esinduse liikme akrediteeringu ega kiitnud heaks veel kolme akrediteeringutaotlust.

USA saadab välja 60 üle USA ja New Yorgis asuvast Venemaa ÜRO esindusest tegutsenud «spiooni». Lisaks sulges USA ka Venemaa konsulaadi Seattle'is, sest võimude hinnangul luurati sealt lähedalasuva allveelaevabaasi Kitsap ja ettevõtte Boeing järgi. Teistest väljaspool ELi asuvatest riikidest andsid lahkumise korralduse kokku 26 Vene diplomaadile veel seitse riiki: Albaania (2), Austraalia (2), Kanada (4), Makedoonia (1), Moldova (3), Norra (1), Ukraina (13).

Vene spioone tahtis välja saata ka Uus-Meremaa, kuid Wellington teatas teisipäeval, et riigis ei tegutse ühtegi deklareerimata Vene luuretöötajat ja seetõttu ei saa Uus-Meremaa kedagi välja saata. Austria teatas oma neutraalsusele rõhutades, et nemad Vene diplomaate mürgitamisega seoses välja ei saada.

Tagasi üles