Khutsišvili kaitsja rõhutas, et Khutsišvili oli kogu aja viibinud sekretäri ja pangatöötajate silme all, mistõttu poleks ta saanud tegu toime panna. Kaitse lisas, et enda kaitsmiseks surmava kokkupuute eest mürgiga vajanuks ta vähemalt pakse kummikindaid ja respiraatorit.
Ülejäänud katseklaaside saatus on teadmata. Rink keeldus selle loo kommeteerimisest.
Oma tunnistuses ütles ta, et oli katseklaaside uutele omanikele detailselt kirjeldanud, kuidas mürk töötab ja kuidas seda ohutult kasutada. «Aine mõjub kokkupuutel nahaga või sisse söömisel. Ütlesin, et sümptomid sarnanevad südamehaigusega. Katseklaasist piisas inimese surmamiseks.»
«Kas mõistsite enda valmistatud aine üle andmisel, et seda plaaniti kasutada inimese vastu?» küsis prokurör. «Jah, sain aru, et ainet plaaniti kasutada inimeste peal,» vastas Rink.
Rinki teguviisi mõistmiseks tuleb mõista 1990. aastate Venemaad, kus elu oli karm – eriti suletud linnades ja salajastes asutustes, mis sõltusid riigirahast. Töötajatel polnud raha ja palgad jäid sageli maksmata, mistõttu otsisid nad ellujäämisviise.
Endine Saratovi oblasti kuberner Dmitri Ajatskov meenutas oma tunnistuses kohtumist raevunud GITOSe töötajatega, kellele polnud palku makstud. «Kord ähvardas üks naistest kohaliku omavalitsuse veranda katta sellise mürgise ainega. Sellest sain aimu, et GITOS toodab mingeid keemilisi mürke,» ütles endine kuberner uurijatele.
2004. aasta juulis otsustasid ametivõimud Rinki ja mürgi ostjate vastu algatatud kriminaaljuurdluse lõpetada, sest süüdistused aegusid.
2007. aastal küsis Khutsišvili advokaat Rinkilt teise tema vastu algatatud ülisalajase juurdluse kohta, milles Rinki süüdistati kaheksa-üheksa katseklaasi koju viimises. Kuid kohus lükkas küsimuse tagasi.
«Küsimus puudutas sõjanduslikku mürki, mida müüdi ning mis teadmata kogustes ja inimeste käes maailma, kaasa arvatud Moskvasse ringlema jäi,» ütles advokaat protestides.
Küsimus ei saanudki vastust. Kohtu ega ka juurdluse dokumentides pole aga infot katseklaaside edasise saatuse kohta.
Artikkel avaldati Postimehes Organiseeritud Kuritegevuse ja Korruptsiooni Raporteerimise Projekti (OCCRP) loal. Originaalis ilmus see 10. aprillil nende kodulehel pealkirja all «Novichok Has Already Killed».