Rootsi Akadeemia muudab kuninga juhtimisel reegleid

Stockholmis ja Oslos toimusid selle aasta Nobeli preemiate auhinnatseremooniad.

FOTO: TT NEWS AGENCY/REUTERS

Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf muudab Nobeli kirjanduspreemiat välja andva Rootsi Akadeemia reegleid nii, et selle liikmed võivad edaspidi ametist lahkuda, ütles kuningakoda kolmapäeval.

Seni ei olnud akadeemiast lahkumine võimalik, liikmed olid eluaegsed.

«Olen otsustanud täiendada Rootsi Akadeemia seadusi. Seadusi täiendatakse nii, et akadeemia liikmesusest on võimalik omal soovil loobuda,» ütles kuningas.

Kuningas lisas, et kui akadeemia liige ei ole kaks aastat selle tööst osa võtnud, loetakse ta lahkunuks, kui ta ka ametlikku lahkumispalvet ei ole esitanud.

1786. aastal asutatud akadeemia on sattunud kõigi aegade suurimasse kriisi. 18 liikmest 11 on teatanud, et ei soovi enam akadeemia tööst osa võtta, mistõttu ei ole see enam otsustusvõimeline.

Akadeemia kriis sai alguse mõjukast kultuuritegelasest ja ärimehest Jean-Claude Arnault'st, kes on nüüdseks endise akadeemia liikme Katarina Frostensoni abikaasa. 18 naise väitel on mees neid seksuaalselt rünnanud või vägistanud.

Arnault'd kahtlustatakse ka seitsme kirjandusnobelisti nime lekitamises ning tema juhitavat kultuurikeskust Forum kahtlastes rahaasjades, mis puudutavad ka akadeemiat.

Eelmisel nädalal astus tagasi ka Rootsi Akadeemia sekretär Sara Danius, kes oli olnud ametis vaid kolm aastat.

Tagasi üles