Soul: Põhja-Korea tahab täielikku denukleariseerimist

Sõjaväeparaad Pyongyangis.

FOTO: 朝鮮通信社 / AP / Scanpix

Lõuna-Korea president teatas, et Pyongyang soovib Korea poolsaare täielikku tuumavabaks muutmist ega sea sellele mingeid eeltingimusi.

Lõuna-Korea president Moon Jae-in esines avaldusega enne Põhja-Korea riigijuhiga kohtumist 27. aprillil. Peale seda peaks toimuma ka USA presidendi Donald Trumpi ja Kim Jong-uni kohtumine.

Trump on öelnud, et on nõus Kimiga kohtuma, kuid kõneluste tulemusetuse korral on valmis need katkestama.

Moon Jae-in teatas vastuseks sellele, et Kim ei ole kõnelustele Ühendriikidega mingeid eeltingimusi seadnud, muuseas pole nõutud ka USA vägede väljaviimist Lõuna-Koreast.

«Nende ainus soov on Põhja-Korea vastase vaenupoliitika lõpetamine ja julgeolekugarantii,» märkis Moon.

Pyongyang ei ole avalduse tõesust kinnitanud.

Põhja-Korea on oma relvaprogramme kaitsnud, öeldes, et tegu on vajaliku heidutusega USA agressiooni vastu.

Lõuna-Koreas viibib praegu 28 500 USA sõdurit. Põhja-Korea on varem öelnud, et võib kaaluda oma tuumaarsenalist loobumist tingimusel, et USA viib sõdurid Lõuna-Koreast välja ja loobub Jaapanit ja Lõuna-Koread kaitsvast tuumakilbist.

USA saadik Robert Wood teatas täna, et maksimaalse surve kampaania Põhja-Koreale jätkub ka Ühendriikide ja Põhja-Korea tippkohtumise eel.

USA usub, et survel on olnud tähtis mõju Põhja otsusele naasta kõnelustelaua taha, lausus Wood, kes esindab USA-d ÜRO võõrustatud desarmeerimiskonverentsil.

USA tervitab Pyongyangi valmisolekut arutada tuumarelvitustamist, sõnas Wood ja lisas, et talle ei ole antud mingeid juhiseid leevendada Pyongyangile kehtivaid sanktsioone, et mitte riskida eelseisva tippkohtumise nurjumisega.

Tagasi üles