Makedoonia ja Kreeka on pühendunud nimetüli lahendamisele

Nikola Dimitrov, Matthew Nimetz ja Nikos Kotzias.

FOTO: Ronald Zak / AP

Makedoonia ja Kreeka on "väga pühendunud" pikaaegse nimetüli lahendamisele, teatas kolmapäeval ÜRO vahendaja Viinis toimuvatel kõnelustel Matthew Nimetz.

"Me rääkisime mitmetest küsimustest kahe riigi vahel ja sealhulgas ka nimeprobleemist," ütles Nimetz pärast kõnelusi Kreeka välisministri Nikos Kotziase ja Makedoonia välisministri Nikola Dimitrovi vahel.

"Tegemist oli väga pingelise vestlusega, kuid mõlemad pooled kinnitasid, et on pühendunud lahenduse leidmisele. Protsess jätkub lähinädalate jooksul," sõnas USA veterandiplomaat ajakirjanikele.

Makedoonia, ametliku nimega Endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi (FYROM) valitsus loodab tülile lahendust veel sel aastal.

Kreeka vastuseis Makedoonia nime kasutamisele juba ajast, mil see Balkani riik 1991. aastal iseseisvus, on takistanud Skopje pürgimusi ühineda Euroopa Liidu ja NATO-ga.

Nimetz ütles läinud kuul pärast kõnelusi välisministritega, et on "tuleviku osas endiselt optimistlik", kuigi lahenduseta on veel raskeid küsimusi.

Räägitud on mitmetest nimedest, neist sagedamini on nimetatud kaht - Gorna Makedonija ja Ülem-Makedoonia.

Kümned tuhanded kreeklased kogunesid veebruaris Ateenasse, et mõjutada suurmeeleavaldusega valitsust mitte minema kompromissile nimetülis naaberriigi Makedooniaga. Kesklinnas Syntagma väljakul lehvis hiigelsuur Kreeka lipp, mille alla oli kogunenud meeleavaldajaid üle kogu riigi. Rahvas skandeeris "Käed eemale Makedooniast" ja "Makedoonia on Kreeka".

Vasakpoolne Kreeka peaminister Alexis Tsipras püüab pikaleveninud vaidlust lahendada, see vihastab aga opositsiooni ja tema rahvuslikult meelestatud koalitsioonipartnereid.

Tagasi üles