Otsustatud: Nobeli kirjanduspreemia jääb tänavu välja andmata

Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Alfred Nobeli portreega medal.
Alfred Nobeli portreega medal. Foto: Jonathan Nackstrand / AFP /Scanpix

Rootsi Akadeemia teatas, et jätab tänavu välja andmata Nobeli kirjanduspreemia.

«Rootsi Akadeemia on otsustanud Nobeli kirjanduspreemia välja andmise edasi lükata kavatsusega see välja anda 2019. aastal,» seisis avalduses. 

«Nobeli sihtfondi ootab, et Rootsi Akadeemia pühendaks end nüüd oma usaldusvärsuse taastamisele ja esitaks selle elluviimiseks konreetse plaani,» kirjutas sihtfondi juhatuse esimees Carl-Henrik Heldin avalduses. «Lisaks eeldame, et kõik Akadeemia liikmed jõuavad arusaamisele, et nii selle reformiüritused kui ka tulevane struktuur peavad olema avatumad ning välismaailmale läbipaistvamad.»

Rootsi kuninganna Silvia ja  Carl-Henrik Heldin.
Rootsi kuninganna Silvia ja  Carl-Henrik Heldin. Foto: Jonas Ekströmer/TT / TT NEWS AGENCY

Akadeemiasse kuulub 18 eluaegset liiget, kuid neist seitse keeldub akadeemia töös osalemast akadeemias puhkenud seksuaalse väärkohtlemise skandaali tõttu. Üks liige lõpetas osalemise 1989. aastal, sest akadeemia ei mõistnud hukka Salman Rushdie tapmist nõudnud fatwat. Akadeemia tegi seda 27 aastat hiljem.

Akadeemia statuudi alusel vajab uue liikme ametissenimetamine vähemalt 12 liikme toetust, aga praegu on tegevliikmeid 10.

Skandaal läitis meedias spekulatsioonid kirjanduspreemia saatuse üle. Akadeemia patroon kuningas Carl XVI Gustav nõustus statuuti muutma selliselt, et akadeemia liikmed saaksid sellest välja astuda ja neid saaks asendada.

Nobeli kirjandusauhind anti esmakordselt välja 1901. aastal. Sestpeale pole seda välja antud seitse korda: aastal 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 ja 1943. Pärast Teist maailmasõda on preemiat välja antud iga aasta.

Akadeemia sõnul plaanivad nad 2018. aasta auhinna välja anda järgmisel aastal.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles