Itaalias terendavad erakorralised valimised

  • Itaalia president on kolme suurema partei juhid tänaseks vaibale kutsunud.
  • Kuni uue riigieelarve vastuvõtmiseni võib Itaaliat juhtida üleminekuvalitsus.
  • Populistid tahaks valimised korraldada 24. juunil, teised ootaks aasta lõpuni.
  • Ekspeaminister Matteo Renzi juhtimisel käib Demokraatlikus Parteis sisevõitlus.

Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio läinud kesknädalal telekanali Rai 1 jutusaates. Taustal olevalt ekraanilt piidleb teda kulm kipras Demokraatliku Partei endine juht Matteo Renzi, kelle mõjul hääletas vasaktsentristlik erakond päev hiljem maha idee alustada Di Maioga koalitsioonikõnelusi.

FOTO: Fabio Cimaglia / LaPresse/ Scanpix

Vasaktsentristliku Demokraatliku Partei juhatus otsustas eelmisel nädalal üksmeelselt, et ei asu populistliku Viie Tähe Liikumisega koalitsioonikõnelustesse. See tähendab, et kaks kuud kestnud ummikseis Itaalias püsib ning ilmselt ootavad ees uued valimised, küsimus on vaid millal.

Tellijale Tellijale

Kui veel üsna hiljuti oli Demokraatliku Partei ajutine juht Maurizio Martina valmis arutama valitsuse moodustamist Viie Tähe Liikumise liidri Luigi Di Maioga, siis endine peaminister ja parteijuht Matteo Renzi tõmbas tal nädal tagasi vaiba alt, teatades, et mingit kokkulepet senist korda raputada püüdvate tõusikutega ei tule.

Kuigi Renzi taandus Demokraatliku Partei juhi kohalt pärast 4. märtsil toimunud valimisi, kus erakond jäi kõigest kolmandaks äärmusparempoolse Liiga juhitava koalitsiooni ning Viie Tähe Liikumise järel, on tal parteis endiselt suur mõjujõud.

Tagasi üles
Back