iDeal kampaania

Armeenia peaminister lendas helikopteriga Mägi-Karabahhi

Nikol Pašinjan.

FOTO: Artjom Geodakjan/TASS/Scanpix

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan lendas täna hommikul tunnustamata Mägi-Karabahhi vabariiki.

Sellekohased helikopteri pardal tehtud fotod edastas Pašinjani erakonna Ühiskondlik Leping (parlamendis fraktsioon Elk) pressiesindaja Tigran Avinjan.

Armeenia juhtkond tavatseb 9. mail käia Mägi-Karabahhis ja end seal võidupühaparaadil näidata.

Pašinjan ütles eile enne parlamendis peaministriks kinnitamist, et tema esimene samm valitsusjuhina on vaidlusaluse Mägi-Karabahhi külastamine, ja kuulutas, et revolutsioon viib Karabahhi enesemääramisõiguse de jure tunnustamiseni.

Mägi-Karabahh on enamasti armeenlastega asustatud endine Aserbaidžaani autonoomne oblast, mille staatuse üle puhkes 1980. aastate lõpus relvastatud konflikt aserite ja armeenlaste vahel. Lahingutes hukkus hinnanguliselt 30 000 inimest ja ala läks Armeenia ja kohalike separatistide kontrolli alla.Aserbaidžaan ja Karabahhi separatistid pole pärast 1994. aasta relvarahulepet kunagi rahulepet sõlminud ning piiriülesed tulevahetused on sagedased.

2016. aasta aprillis leidis aset viimase 20 aasta tõsiseim vägivallapuhang, mis nõudis üle 100 inimelu, mille käigus kasutati raskerelvastust ning mille tulemusena suutsid Aserbaidžaani väed hõivata mõned Armeenia ja selle toetatud separatistide käes olevad alad.

Olukorra lahendamist on siiani üritanud edutult vahendada OSCE Minski rühm, kuhu kuuluvad Aserbaidžaan, Armeenia, Valgevene, Saksamaa, Itaalia, Rootsi, Soome ja Türgi ning kaaseesistujateks on Venemaa, USA ja Prantsusmaa.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles