Iraagis algasid esimesed parlamendivalimised pärast ISISe alistamist

Iraaklanna andmas oma häält valimisjaoskonnas Bagdadis.

FOTO: THAIER AL-SUDANI / REUTERS / SCANPIX

Iraagis algasid täna esimesed parlamendivalimised pärast seda, kui riik kuulutas võitu äärmusrühmituse ISIS üle.

Valimisteks on registreeritud umbes 24,5 miljonit hääletajat.

Uueks ametiajaks kandideerib peaminister Haider al-Abadi, kes asus valitsusjuhiks pärast seda, kui äärmusrühmitus ISIS alustas üleriigilist pealetungi 2014. aastal. Tal on rivaale ka tema enda šiiamoslemite kogukonnas, kes domineerivad Iraagi poliitilist maastikku.

Kes iganes valitsusjuhiks saab, seisab ta silmitsi kolossaalse ülesehitustööga pärast aastaid kestnud lahinguid džihadistide vastu. Rahvusvahelised doonorid on lubanud Iraagi projektideks juba umbes 30 miljardit dollarit.

Riigis elab üle kahe miljoni sisepagulase.

Kokku kandideerib valimistel pisut alla 7000 kandidaadi ning prognooside järgi ei suuda ükski erakond või valimisliit saavutada 329 saadikukohaga parlamendis enamust.

Valimispäeval tagavad julgeolekut umbes 900 000 politseinikku ja sõdurit. Lennujaamad ja piiripunktid on valimiste ajaks suletud.

Iraagi julgeolekuteenistuse töötaja valvamas valimisjaoskonda Wadi Hajari piirkonnas Mosulis.

FOTO: AHMAD AL-RUBAYE / AFP / SCANPIX

Esialgsed tulemused peaksid hakkama laekuma kolme päeva jooksul.

Teemadena olid valimiste eel esil lokkav korruptsioon, Iraani mõju ja jätkuvalt riigis viibivate USA vägede tulevik.

Al-Abadi loodab säilitada ametikoha, kuid tal tuleb rinda pista eelkäija Nouri al-Maliki ja Fatah' liidu kandidaatidega, kel on tihedad sidemed peamiselt šiiitide omakaitseüksustega.

Ühte allianssi juhib mõjukas vaimulik Moqtada al-Sadr. Tema juhtis vägesid sõjas ISISe vastu ja oli enne seda USA vägedega võitlevate omakaitsejõudude eesotsas, kuid valimiskampaanias on ta keskendunud sotsiaalteemadele ja valitsuse korruptsioonile.

Iraagist välja tõrjutud ISISe džihadistid on endiselt aktiivsed teisel pool piiri Süürias.

Sel aastal kasutatakse Iraagis esmakordselt elektroonilist valimissüsteemi, et vähendada pettuse võimalust ja kiirendada häältelugemisprotsessi.

Põhiseaduses on kehtestatud naiste kvoot – vähemalt neljandiku parlamendiliikmetest peavad moodustama naised. Tänavu kandideerib 2600 naist.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles