Tusk Trumpist: selliste sõpradega vaenlasi vaja ei ole

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

FOTO: Virginia Mayo / AP / Scanpix

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk süüdistas Iraani tuumaleppest lahkunud ning Euroopale kaubandustariifid kehtestanud USA presidenti Donald Trumpi tujukuses ning agressiivses enesekindluses.

Tusk taunis Washingtoni samme Bulgaaria pealinnas Sofias enne EL-i liidrite kohtumist, kus arutatakse «ühisrinnet» Trumpi vastu.

«President Trumpi viimaseid otsuseid vaadates tekib isegi mõte, et selliste sõpradega küll enam vaenlasi vaja ei ole,» ütles Tusk.

«Aga ausalt öeldes peaks Euroopa president Trumpile tänulik olema, sest tänu temale oleme kõigist illusioonidest vabanenud. Ta on viinud meid arusaamisele, et kui soovid abikätt, leiad selle oma käsivarre otsast,» lisas Tusk.

EL-i 28 liikmesriigi liidrid kohtuvad Sofias õhtusöögilauas, et arutada sidemeid Lääne-Balkani riikidega, kuid Trumpi tõttu tekkinud pingetest ei pääse mööda teemast olenemata.

Euroopa ministrid kohtusid eile Brüsselis Iraani välisministriga, et päästa tuumalepe, millest Trump otsustas eelmisel nädalal välja astuda. Samal ajal jätkab EL katseid saada erand USA kehtestatud terase- ja alumiiniumiekspordi tariifidele.

Tusk võrdles Trumpi administratsiooni Euroopa ammuste vastaste Moskva ja Pekingiga.

«Lisaks traditsioonilistele poliitilistele väljakutsetele nagu Hiina tõus ja Venemaa agressiivne positsioon, oleme nüüd tunnistajaks uuele nähtusele: Ameerika adminisratsiooni tujukale enesekindlusele,» märkis Tusk.

Tusk kutsus EL-i uute väljakutsete ees tugevamini koonduma. Ma olen kindel, et uues globaalses mängus on Euroopa kas üks tähtsamaid mängijaid või ettur. See on ainus tegelik alternatiiv,» lisas ta.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles