iDeal kampaania

USA ja Pärsia lahe kuuik teatasid sanktsioonidest Hizbollah`le

USA rahandusminister Steven Mnuchin.

FOTO: Andrew Caballero-Reynolds / AFP / Scanpix

USA ja kuus Pärsia lahe äärset monarhiat teatasid eile uute sanktsioonide kehtestamisest Liibanoni šiialiikumise Hizbollah juhtkonnale ajal, kui Washington püüab suurendada survet Iraanile ja selle liitlastele Lähis-Idas.

USA ja Saudi Araabia juhitav terrorismi rahastamise vastane keskus (TFTC) teatasid, et sanktsioonid on suunatud Hizbollah´ mõjuvõimsa otsustuskogu šuuranõukogu vastu, mida juhib liikumise peasekretär Hassan Nasrallah.

Seitsme riigi ühisesse sanktsioonidega karistatud isikute nimekirja kanti Nasrallah, Hizbollah´ asepeasekretär Naim Qasim ja veel kolm šuuranõukogu liiget. Sanktsioonide eesmärk on külmutada nende isikute varad ja blokeerida nende ligipääs rahvusvahelistele finantsvõrkudele.

Kuus TFTC liiget, Saudi Araabia, Bahrein, Kuveit, Omaan, Katar ja Araabia Ühendemiraadid, kehtestasid sanktsioonid veel üheksale isikule ja firmale, mis kuuluvad Hizbollah´le või on sellega seotud ja mis on juba Ühendriikide rahandusministeeriumi mustas nimekirjas.

See on teine kord, kui TFTC on teatanud ühistest sanktsioonidest rühmitustele, mida kuus riiki peavad ohuks piirkondlikule rahule. Oktoobris teatati sanktsioonidest terrorivõrgustiku Al-Qaeda ja äärmusrühmituse Islamiriik (IS) liikmetele Jeemenis.

«TFTC näitas oma suurt väärtust rahvusvahelise julgeoleku jaoks, häirides Iraani ja Hizbollah destabiliseerivat mõju piirkonnas,» ütles USA rahandusminister Steven Mnuchin avalduses. «Hizbollah´ šuuranõukogu sihikule võttes on meie riigid üheskoos lükanud tagasi võltseristuse poliitilise tiiva ja Hizbollah´ ülemaailmse terrorivandenõu vahel.»

Teisipäeval kehtestas USA Iraani keskpangale sanktsioonid, mille eesmärk on sulgeda rahastuskanal, mille kaudu liigutatakse islamivabariigi keskpangast sadu miljoneid dollareid läbi ühe Iraagi panga Hizbollah´le.

Enne seda oli USA presidend Donald Trump teatanud 8. mail Iraani tuumaleppest taganemisest. Rahandusministeeriumi teatel on uued sanktsioonid osa jõupingutustest tegeleda täies ulatuses Iraani pahatahtliku tegevuse ja regiooni destabiliseeriva käitumisega, muuhulgas Hizbollah´ga.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles