Nii oli, ma ei teinud sellest saladust ja arvasin, et inimesed peaksid teadma. Kriis oli siis aktuaalne, aga nagu näha, sain ma sellest hoolimata suure häältesaagi (Van der Bellen sai presidendivalimistel 53,8 protsenti häältest ja alistas parempopulistide kandidaadi Norbert Hoferi – M. K).
Teatud piirini suudan ma immigratsiooni piiramist mõista, sest 2015. aastal toimunu ei tohiks korduda. Meil ega teistel riikidel polnud üldse mingisugust kontrolli selle üle, kes tuleb sisse ja kes läheb välja. Sajad tuhanded, isegi kuni miljon inimest läks läbi Austria, ilma et meie teaksime, kas nad lähevad, kas nad jäävad, kas neil on pass, kes nad on, kas neil on võimalik varjupaika saada. See oli kaos.
Saime selle ajaga rahva abil hästi hakkama. Valitsus üksi poleks suutnud seda hallata. Kodanikud, kirikud, vabatahtlikud andsid toitu, riideid, aitasid lastel silma peal hoida.
Selline asi ei tohi korduda. Riik peab saama oma piire kontrollida ja ma ei nimetaks seda paremäärmuslikuks poliitikaks.
Valitsus on ähvardanud saksa keele mitteoskajate toetusi kärpida ja hakata kontrollima sisserändajate telefone. Kus jookseb teie jaoks punane joon?
See teeb muret mulle ja paljudele teistele austerlastele. Inimesed on juba kohal, nad ei ole tulemas. Nad on kohal. Tuleb otsustada, mida teha.
Lapsed lähevad lasteaeda ja kooli ning see töötab üldjuhul hästi. Vanemad ja ülejäänud on vaja vähemalt minimaalsel tasandil integreerida. Nad peavad oskama vähemalt mingil tasemel saksa keelt, muidu pole nad võimelised suhtlema ei küla- ega näiteks Viini elanikega.