T, 21.03.2023

Hispaanias vannutatakse ametisse uus peaminister

BNS
Hispaanias vannutatakse ametisse uus peaminister
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sotsialistide juht Pedro Sánchez.
Sotsialistide juht Pedro Sánchez. Foto: SERGIO PEREZ / REUTERS / Scanpix

Hispaania sotsialistide liider Pedro Sánchez vannutatakse täna peaministriks.

Sánchez annab ametivande laupäeva hommikul kuningas Felipe VI ees Madridi lähistel asuvas Zarzuela palees.

46-aastane Sánchez on majandusteadlane ja endine korvpallur, kellel varasem valitsuskogemus puudub. 

Hispaania parlament tagandas reedel umbusaldushääletusega konservatiivse valitsuse juhi peaminister Mariano Rajoy. Rajoy Rahvaparteiga (PP) seotud korruptsioonijuhtumitest ajendatud umbusaldushääletuse algatas Sáncheze juhitud opositsiooniline Sotsialistlik Töölispartei (PSOE).

Sotsialistide liider peab enne valitsusjuhina tööle asumist paari päeva jooksul valitsuse ametlikus väljaandes nimetama oma kabineti koosseisu.

Hispaania 1977. aasta järgse perioodi seitsmendaks peaministriks tõusev Sánchez on Euroopa Liidu ja euro kindel toetaja.

Ta juhtis sotsialiste kahel ebaõnnestunud valimistel 2015. ja 2016. aastal, mille järel sunniti ta partei juhi positsioonilt tagasi astuma. 2017. aastal valiti ta partei etteotsa tagasi.

Sotsialistidel on Hispaania 350-liikmelises parlamendis 84 saadikukohta. Sánchezi vähemusvalitsust toetavad vasakpoolne Podemos, Katalaani sepratistid ja Baski natsinalistid, kuid neil kõigil on oma ja tihtipeale vastanduvad huvid.

 Valitsuse moodustamine ei tõota kujuneda kergeks, sest Rajoy kukutamiseks hääle andnud vasakpoolsed ja rahvusparteid ei pruugi Sáncheze valitsust toetada.

Märksõnad
Tagasi üles