Saksamaa palub Venemaale reisivatel riigiteenistujatel telefonid koju jätta

Külastajad Sotši staadionil.

FOTO: Nina Zotina / Sputnik / Scanpix

Üks Saksamaa riigiametitest väljastas oma jalgpallihuvilistele töötajatele hoiatuse Venemaa luuretegevuse kohta. Sellest hoolimata on Vene võimud maailmameistrivõistluste külastajatest juba hulgaliselt informatsiooni kogunud.

Nordrhein-Westfaleni liidumaa väljastas oma riigiteenistujatele hoiatuse Venemaa luuretegevuse kohta jalgpalli MMi ajal ja selle eel. Liidumaa siseministeerium tuletas meelde, et elektroonikaseadmeid võidakse kasutada luureotstarbel.

«Seega on soovituslik isiklikke arvuteid ja nutiseadmeid mitte kaasa võtta,» märkis riigiamet julgeolekumemos.

Mülheimi linna ametnik Frank Steinfort pani oma töötajatele südamele, et Venemaale reisides tasuks kasutada internetiühenduseta varutelefoni.

«Tuleks kindlaks teha, et eraseadmesse ei oleks salvestatud äridokumente. Selle hulka kuuluvad ka telefonimälusse salvestatud ärikontaktid,» märkis Steinfort e-kirjas.

Siseministeeriumi pressiteenistus selgitas, et varem on Türgi ja Venemaa puhul tulnud ette juhtumeid, kus reisijate mobiiltelefone on konfiskeeritud. Mõne aja pärast seadmed küll tagastati, kuid nende sisu oli osaliselt loetud.

Saksamaa on kandnud Venemaa 30 ohuriigi nimekirja.

Venemaa andmete kogumine on sellest hoolimata täies hoos. Nimelt on seekordsel MMil käiku lastud uudne «fänni ID» süsteem, millega on võimalik osta pileteid, reisida staadionite vahel ja kasutada matšide päeval linna ühistransporti. Väliskülastajatele on veelgi olulisem fakt, et fänni ID omanikel on võimalik Venemaale ilma viisata siseneda.

Paraku tuleb fänni ID taotlemiseks loovutada suur hulk isiklikku informatsiooni, mida töödeldakse Venemaa kommunikatsiooniministeeriumis. Vajalike andmete hulka kuulub nimi, sünnikuupäev, sugu, isikut tõendava dokumendi andmed, rahvus, foto, telefoninumber, e-posti aadress ja kodune aadress kaardi kättetoimetamiseks.

ID taotleja peab kinnitama, et on nõus andmete avalikustamisega. Enamik inimesi ei vaevu aga Nordrhein-Westfaleni liidumaa siseministeeriumi esindaja sõnul turvatingimustega tutvuma.

Tagasi üles