«Üsna tõenäoline, et Trump ja Kim on võtnud praegu seisukoha «hommikul toolid, õhtul raha». Kui lähtuda sellest, et Washingtoni huvitab täielik, kontrollitav ja üleüldine tuumarelvast loobumine, huvitavad Pyongyangi täielikud, kontrollitavad ja pöördumatud tagatised,» ütles Vene Teaduste Akadeemia Kaug-Ida instituudi Korea uurimiskeskuse juhtivteadur Interfaxile.
«Küsimus on nimelt selles, kas USA presidendil õnnestus tõepoolest Põhja-Korea juhile midagi pakkuda. Millised kaardid pooled sel tippkohtumisel lauale käisid, jääb esialgu arusaamatuks. Nagu võite märgata, ei ole keegi midagi selget veel öelnud. Kuid näib, et on alanud konkreetne kauplemine,» sõnas Asmolov.
Kim võib loobuda mandritevahelistest rakettidest
«On märkimisväärne, et samaaegselt kohtumisega teatas Põhja-Korea suhete tugevdamisest Venemaaga.»
Asjatundja arvates on üks Põhja-Korea võimalikke samme teatud järgus loobuda ICBM-i programmist. «On oletusi, mida Kim Jong-un võiks teha. Näiteks võib ta teoreetiliselt loobuda mandritevaheliste rakettide programmist, mis on USA jaoks üks tugevamaid ärritajaid. Võimalik, et ta on valmis tegema midagi veel. Küsimus on selles, kuidas see vormistatakse,» sõnas ta.
Asmolovi hinnangul on hea juba tippkohtumise toimumine iseenesest, kuid võimalus, et olukord pööratakse kuuepoolsete läbirääkimiste formaadi juurde naasmiseks, kus lisaks Koreadele osalesid Venemaa, USA, Hiina ja Jaapan, jääb lahtiseks.
«Kuuepoolse formaadi osas ei ole asi praegu selge. See formaat tasuks alles hoida, kuid Trump ei poolda mitmepoolseid formaate ja eelistab lahendada kõike üks ühele,» selgitas asjatundja.