Briti valitsus toetab «sabaaluste» fotode keelustamist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Briti parlamendihoone.
Briti parlamendihoone. Foto: Jörg Rüger / PantherMedia / Scanpix

Briti valitsus toetab seadusalgatust, millega muutuks nn sabaaluste fotode ja videote tegemine kriminaalkorras karistatavaks.

Sabaaluseks nimetatakse fotot või videot, mis tehakse inimese nõusolekuta tema riiete alt. Nutitelefonide leviku tõttu on see komme hakanud viimasel ajal laialt levima.

Seaduseelnõu esitas opositsiooni kuuluv parlamendisaadik Wera Hobhouse, kuid valitsus andis oma toetuse eelnõule, mida parlament hakkab täna arutama.

Justiitsminister Lucy Frazer nimetas «sabaaluseid» pilte privaatsfääri tungimiseks, mis alandab ohvreid ja põhjustab neile kannatusi.

Kavandatav seadus näeb eriti tõsiste juhtumite korral ette kaheaastase vanglakaristuse. Samuti lisataks süüdimõistetud seksuaalkurjategijate registrisse. 

Šotimaal on «sabaalused» fotod ja videod juba keelatud.

Gina Martin algatas petitsiooni pärast seda, kui politsei keeldus süüdistuse osutamisest mehele, keda ta süüdistas endast muusikafestivali ajal «sabaaluse» pildi tegemises. Politsei sõnul ei saanud mehe tegevust pidada ebaseaduslikuks, sest Martinil kandis riiete all pesu. 

«Need on ilmselgelt suurepärased uudised,» ütles Martin. «Loodetavasti saame me nüüd pakkuda õiglust kõikidele ohvritele, sest poliitikud võtsid meid kuulda.»

Naisteabi juht Katie Chose ütles, et nad tervitavad valitsuse otsustavat tegutsemist. «Selline väärkohtlemise viis on valus ja alandav kõikidele ohvritele ja sellel võib olla laastav mõju nende eludele.»

Lisa Hallgarten, seksuaaltervise ja heaoluühingu Brook poliitikajuht tervitas samuti seadusalgatust, aga ei pidanud seda otsustava muutuse saavutamiseks piisavaks. Ta ütles, et koolidel on kriitiline roll kahjuliku käitumise ennetamises. «Et kaitsta meie lapsi ja noori inimesi kahju eest, peame me kõige varasemal võimalusel õpetama neid austama üksteise privaatsust ja tegema kindlaks, et nad tunnevad oma õigusi ning saaksid aru seksuaalse nõustumise, sunni ja soovimatu puudutuse teemadest.»

Tagasi üles