L, 23.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Makedoonias protesteerisid tuhanded nimeleppe vastu

BNS
Facebook
Comments
Meeleavaldus Skopje parlamendihoone ees.
Meeleavaldus Skopje parlamendihoone ees. Foto: Boris Grdanoski / AP

Makedoonias protesteerisid laupäeval Skopje parlamendihoone juurde kogunenud tuhanded inimesed Kreekaga sõlmitud nimeleppe vastu.

Meeleavalduse peaorganiseerijaks oli tudengiorganisatsioon Makedoonia Noorus.

"Ei mingit "Põhja", alati Makedoonia!" karjusid protestijad, kes nõudsid ühtlasi vasakpoolse valitsuse tagasiastumist.

"Reeturid!" oli rahva hinnang kokkuleppele läinud poliitikutele.

Meeleavaldus möödus siiski rahumeelselt.

Makedoonia parlament ratifitseeris kolmapäeval Kreekaga allkirjastatud ajaloolise leppe, millega hakkab riik kandma nime Põhja- Makedoonia Vabariik. Kokkulepet toetas parlamendi 120 liikmest 69. Suurima opositsioonierakonna, rahvusliku VMRO-DPMNE rahvaesindajad ei osalenud hääletusel.

Edasi läheb lepe rahvahääletusele ja kui rahvas nimemuutmise heaks kiidab, tuleb valitsusel muuta põhiseadust. See on kreeklaste peanõudmine, enne nad lepet oma parlamenti ratifitseerimiseks ei saada.

VMRO-DPMNE on korduvalt öelnud, et nemad ei toeta " Makedoonia põhiseadusliku nime" muutmist, sest see õõnestab riigi identiteeti.

Nimekokkuleppe allkirjastasid pühapäeval kahe riigi piiril Prespa järve äärses kalurikülas Kreeka välisminister Nikos Kotzias ja Makedoonia välisminister Nikola Dimitrov.

Nimevaidlusest põhjustatud takistused kõrvaldanud Skopje loodab saada juunikuisel tippkohtumisel Euroopa Liidult liitumiskõneluste kuupäeva ja juulis NATO-lt liitumiskutse.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles