NATO tippkohtumise parim uudis puudutab ilmselt Makedooniat

  • Seda, kuidas muuta vägede liigutamine lihtsamaks, arutavad nii EL kui NATO.
  • Sõjalise mobiilsuse teemat on eriti intensiivselt eest vedanud Holland.
  • Teist liitlaspataljoni seekordselt tippkohtumiselt Eestisse oodata pole.
  • Viimase NATO-Vene nõukogu uus teema oli hübriidohud.

Briti sõjatehnika Paldiski sadamas eelmise aasta varakevadel.

FOTO: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix Baltics

Tuleva nädala kolmapäeval-neljapäeval peetava NATO tippkohtumise üks paremaid uudiseid võib olla liitumiskutse kümme aastat tagasi nimetüli pärast alliansi ukse taha jäetud Makedooniale, selgub intervjuust Eestit NATO juures esindava suursaadiku Kyllike Sillaste-Ellinguga.

Tellijale Tellijale

Sõjaline mobiilsus on teema, millest räägitakse praegu nii ELis kui ka NATOs. Mis osa sellest langeb ühe ja mis teise tööpõllule?

Paljud asjad, mis puudutavad bürokraatiat, piiriületust, lubade saamist ja taotlemist – on ELi valdkonnad. Ja ka infrastruktuuriga seotu: NATO ju ei ehita. Tegelikult ka EL ei ehita, aga tal on teatud vahendid ja üleeuroopalised transpordiplaanid, mis suunavad ja toetavad liikmesriike nende transpordi- ja infrastruktuuriprojektides. Lõppkokkuvõttes lasub sõjalises mobiilsuses põhivastutus ikkagi riikidel endil.

Praegu selle teemaga tegeldakse, isegi ELi ülemkogul (möödunud nädalal – toim) arutati ja nüüd NATO tippkohtumisel arutatakse. Kindlasti on oluline need protseduurid ja teemad läbi rääkida, aga riigid on need, kes peavad hakkama neid ellu viima – oma reegleid muutma, sildu ja teid ehitama jne.

Tagasi üles