Saada vihje

Möödub 22 aastat Tiananmeni veresaunast

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Tiananmeni meeleavalduste kuulsaimal, 5. juunil 1989 tehtud fotol on tundmatu valges särgis mees astunud vastu tankikolonnile. Kolonn peatus ja sõjaväelased viisid mehe minema. Foto on Hiinas endiselt keelatud ning mehe saatus siiani ebaselge. Mõned väidavad, et ta hukati, teised, et ta pages Taiwani.
Tiananmeni meeleavalduste kuulsaimal, 5. juunil 1989 tehtud fotol on tundmatu valges särgis mees astunud vastu tankikolonnile. Kolonn peatus ja sõjaväelased viisid mehe minema. Foto on Hiinas endiselt keelatud ning mehe saatus siiani ebaselge. Mõned väidavad, et ta hukati, teised, et ta pages Taiwani. Foto: SCANPIX

22 aasta eest surusid Hiina võimud Pekingi Tiananmeni ehk Taevase Rahu väljakul veriselt maha demokraatiameelsete väljaastumise.

22 aasta tagasi aprilli keskpaigas puhkenud meeleavaldustel nõudsid kümned tuhanded tudengid, haritlased ja töölised sõnavabadust, demokraatlikke valimisi ning lõppu kompartei korruptsioonile ja karmi käe poliitikale.

Seitse nädalat väldanud väljaastumise mahasurumiseks kasutasid võimud aga armeed. Veresaunas hukkus ametlikel andmetel sadu, kinnitamata info kohaselt aga isegi tuhandeid inimesi.

Rahvavabariigi võimud on 4. juuni intsidendi, nagu seda tänapäeval Hiinas kutsutakse, eel tugevdanud pealinnas julgeolekut. Ka Tiananmeni väljakul, kes 22 aasta eest lahinguid ei peetudki, on uudistevõrgu AFP teatel märgata hulgaliselt korrakaitsjaid.

Tagasi üles