Saada vihje

Itaalia kutsus NATOt üles peatama vaenutegevus Liibüas

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Prantsuse õhujõudude Rafale-tüüpi hävituslennukid, mis osalevad NATO Liibüa-missioonil.
Prantsuse õhujõudude Rafale-tüüpi hävituslennukid, mis osalevad NATO Liibüa-missioonil. Foto: SCANPIX

Itaalia välisminister Franco Frattini tegi avalduse, milles kutsus NATOt üles peatama vaenutegevus Liiüas, et avada selle riigi abistamiseks humanitaarkoridor.

Itaalia välisministri sõnul peaks allianss avalikustama andmed liitlasriikide õhurünnakute kohta. Frattini avaldus järgnes NATO üleeilsele tunnistusele, et laupäeval antud õhulöök Liibüa pealinnale Tripolile tabas ekslikult elamupiirkonda ning võis kaasa tuua tsiviilelanikest ohvreid, vahendas BBC.

Ka üleeile tegi Frattini NATO suhtes kriitilise avalduse, leides, et säärased rünnakud mõjuvad halvasti alliansi usaldusväärsusele.

Üleskutse peatada sõjalised operatsioonid Liibüas tegi eile ka Araabia Liiga liider Amr Moussa. «Kui ma näen, et lapsi tapetakse, siis on mul kahtlusi. Seetõttu ma hoiatasingi tsiviilohvrite eest,» lausus Moussa Briti päevalehele The Guardian antud intervjuus.

Moussa hinnangul ei saa sõjaliste operatsioonidega olukorda lahendada. «Nüüd on aeg teha kõik meist olenev, et jõuda poliitilise lahenduseni,» arvas Moussa.

NATO võttis operatsiooni Unified Protector egiidi all kõik Liibüas käivad sõjalised operatsioonid oma hoole alla 31. märtsil. Selle aluseks on ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonid 1970 ja 1973.

Unified Protector koosneb kolmest elemendist, milleks on relvaembargo, lennukeelutsoon ning tegevused selleks, et kaitsta tsiviilisikuid rünnakute ja rünnakuohu eest.

Lisaks NATO liikmesriikidele võtavad operatsioonist osa ka Jordaania, Katar, Rootsi, Araabia Ühendemiraadid ja Maroko.

Liibüa-operatsiooni on kritiseeritud läbimõeldud tegevuskava puudumise tõttu. Endiselt pole selge ka sõjalise operatsiooni lõppeesmärk.

Tagasi üles