Kommersant: Usbekistan lahkus Euraasia majandusühendusest

Euraasia majandusühenduse (EurAsEC) riikidevahelise nõukogu koosolek Kõrgõzstani pealinnas Biškekis.

FOTO: ITAR-TASS / Scanpix

Usbekistan on meedia andmetel peatanud osalemise Euraasia majandusühenduses (

EurAsEC)

, mis moodustati Venemaa juhtimisel endistest Nõukogude vabariikidest Kesk-Aasias.

Kommersandi hinnangul on see «äärmiselt sümboolseks» löögiks Moskvale ning märk suunavõtust läänele. Vene välisministeeriumi allikas tunnistas ajalehele, et Usbekistan peatas oma liikmesuse organisatsioonis, vahendas AFP. Taškendist pole Vene meedia väiteid kommenteeritud.

Euraasia majandusühendusse kuuluvad Venemaa kõrval veel Valgevene ning Kesk-Aasia maadest veel Kasahstan, Kõrgõzstan ja Tadžikistan, vaatlejatena osalevad Armeenia, Moldova ja Ukraina. Paralleelselt sellega on loodud ka Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsioon, mille liikmeks astus Usbekistan alles tänavu kevadel. Sinna kuulub ka Armeenia.

Usbekistani presidendi Islam Karimovi samm majandusühendusest lahkuda on väidetavalt seotud Euroopa Liidu hiljutise otsusega tühistada sanktsioonid Taškendi vastu. ELi välisministrid kaotasid oktoobris viisakeelu selle riigi kõrgetele ametnikele, ehkki relvamüügiembargo jäeti jõusse.

Nõukogude Liidu lagunemise järel võimule tõusnud Karimov on üritanud aastaid ajada suurvõimude vahel laveerimise poliitikat, kuid kolme aasta eest toimunud Andižani ülestõusu järel katkestas ta olulised sidemed lääneriikidega, sest need kritiseerisid teravalt meeleavalduste jõuga mahasurumist.

 

.

Tagasi üles