Jaapan ja Venemaa lubasid harutada ajaloo sasipundart

Jürgen Tamme
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kunaširi saar.
Kunaširi saar. Foto: Reuters / Scanpix

Jaapan ja Venemaa teevad jõupingutusi, et lahendada Põhjaterritooriumi ehk Lõuna-Kuriili saari puudutav küsimus, mis on juba aastakümneid takistanud rahulepingu sõlmimist.


Jaapan ja Venemaa pole pärast Teist maailmasõda suutnud sõlmida mõlemat osapoolt rahuldavat rahulepingut, mis lõpetaks senini lahendust ootava territooriaalvaidluse nelja saare üle, mida Venemaal tuntakse Lõuna-Kuriilidena ja Jaapanis Põhjaterritooriumina, kirjutas telegraph.co.uk.

Telegraphi andmetel lubasid Jaapani peaminister Taro Aso ja Venemaa Föderatsiooni president Dmitri Medvedev Peruu pealinnas Limas toimunud Aasia ja Vaikse Ookeani Majanduskoostöö tippkohtumisel, et riigid võtavad kasutusele «konkreetsed meetmed» 60 aastat kestnud territoriaalvaidluse lahendamiseks.

Osapooled lubasid juba enne Venemaa peaministri Vladimir Putini järgmisel aastal toimuvat visiiti Jaapanisse edendada «intensiivset dialoogi».

Üks Jaapani valitsuse anonüümseks jääda soovinud esindaja kinnitas pärast kohtumist väljaandele, et «president Medvedev ütles, et ei kavatse selle küsimuse lahendamist tulevaste põlvede hooleks jätta».

1855. aastal sõlmitud Shimoda lepingu järgi tunnustas Venemaa Habomai, Šikotani, Kunaširi ja Etorofu saari Jaapani osana. 1904. aastal puhkenud Jaapani ja Venemaa vahelise sõja tulemusena sai Jaapan endale ka Lõuna-Sahhalini.

Teise maailmasõja käigus kuulutas NSV Liit 1945. aasta aprillis Jaapanile sõja ja okupeeris Lõuna-Kuriili saared, mis avasid NSV Liidule hea väljapääsu ookeanile ja kaitsesid riiki võimaliku Jaapani rünnaku eest.

Kuigi 1956. aastal sõlmisid NSV Liit ja Jaapan diplomaatilised suhted, kirjutati Moskvas alla vaid ühisdeklaratsioon ja rahulepingut ei sõlmitud, sest Jaapan nõudis NSV Liidult jätkuvalt tagasi kõiki nelja saart, kuid kommunistlik impeerium oli nõus loobuma vaid Habomai ja Šikotani saartest.

Jaapan on seisukohal, et vaidlusalused saared pole enne 1945. aastat kunagi Venemaale kuulunud ja NSV Liit okupeeris saared ebaseaduslikult. Venemaa pole nõus aga saartest loobuma, mistõttu ei nõustu Tokyo allkirjastama ka rahulepingut.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles