Saada vihje

Tšiili kaevurid panid oma legendaarsest pääsemisest kokku näituse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Mari Kamps
Copy
Tšiili kaevurid (vasakult paremale) Mario Sepulveda, Jorge Gallegillos, Carlos Barrios, ja Jose Henriquez näituseeksponaatide keskel.
Tšiili kaevurid (vasakult paremale) Mario Sepulveda, Jorge Gallegillos, Carlos Barrios, ja Jose Henriquez näituseeksponaatide keskel. Foto: SCANPIX

Neli Põhja-Tšiili kaevanduses lõksu jäänud 33st kaevurist panid kokku näituse ülemaailmse tähelepanu osaks saanud päästmisoperatsioonist.

Mario Sepulveda, Jorge Galleguillos, Jose Henriquez ja Carlos Barrios veetsid eelmisel aastal koos 29 kolleegiga 69 päeva 700 meetri sügavusel maa all.

Näitus «Against All Odds» («Kõigele vaatamata») avatakse homme Washingtonis loodusloo muuseumis, seega täpsel aasta pärast õnnetust.

Eksponaatide seas on kapsli prototüüp, millega mehed ükshaaval maapinnale toodi. Lisaks on seal uus videofilm, mälestusesemeid, 33 mehe nimega riigilipp, kiivrid ja palju muud.

Eelmise aasta 5. augustil leidis San Jose kaevanduses aset plahvatus ja pärast seda oletati, et tööl olnud kaevurid said surma. Kui aga selgus, et mehed on elus, siis käivitus laiaulatuslik päästeoperatsioon. Selle käigus puuriti maa sisse tunnel, kuhu mahtus kapsel, millega mehed lõksust välja toodi.

Pärast pääsemist on elu pakkunud meestele erinevaid väljakutseid. Välismaal koheldakse neid sangaritena, kodumaal ollakse nende peale kadeda. «Kõik oletavad, et meil on hästi palju raha.
Oleme aga kannatanud oluliselt rohkem, kui inimesed suudavad mõista,» rääkis Sepulveda.

«Me pole kangelased. Kui siin üldse keegi on kangelane, siis on see jumala hing, mis meid ühendas,» Jose Henriquez.

Märksõnad

Tagasi üles