Tšehhi kõrgeim kohus ei tõkestanud Lissaboni lepet

Tšehhi peaminister Mirek Topolánek pressikonverentsil Brüsselis.

FOTO: AFP / Scanpix

Tšehhi konstitutsioonikohus otsustas täna, et mullu detsembris sõlmitud ja praegu ratifitseerimist ootav Euroopa Liidu reformileping on kooskõlas riigi põhiseadusega.

Tšehhi euroskeptiline president Václav Klaus saabumas konstitutsioonikohtusse, kus otsustati tema meelehärmiks, et ELi reformilepe ei ole vastuolus riigi poõhiseadusega.

FOTO: AFP / Scanpix

Tšehhi konstitutsioonikohus ei pea ELi reformilepet riigi põhiseadusega vastuolus olevaks.

FOTO: AFP / Scanpix

Lissaboni leppena tuntud dokumendi ratifitseerimine peatati parlamendis suvel kuni kohtu seisukoha ärakuulamiseni, vahendas BBC News. Kõrgeima kohtu eesistuja teatas täna, et leping «ei lähe vastuollu» konstitutsiooniga.

Hiljem lükati aga reformileping tagasi Iirimaal, kus see pandi rahvahääletusele. Mõlemale riigile avaldab leppe ratifitseerimiseks survet Brüssel ja teised euroliidu liikmed. Iirlased olevat viimaste arvamusuuringute järgi leppe ka heaks kiitma, kui selles sisalduksid mõned erandlikud lisatingimused.

Tšehhis on euroskeptikud tugevatel positsioonidel ning ka riigi president Václav Klaus kuulub leppe ratifitseerimise vastaste leeri. Samas on oma toetust sellele avaldanud peaminister Mirek Topolánek.

Leppe ratifitseerimise teeb aga ülimalt keeruliseks nõue, et selle peab heaks kiitma kolm viiendikku parlamendi mõlema koja liikmetes, mis eeldab ka opositsiooni nõustumist valitsusega, vahendas Bloomberg.

Tõenäoliselt läheb selle küsimuse ümber ägedaks sisepoliitiliseks võitluseks jaanuaris, kui tšehhid asuvad täitma ka ELi eesistujamaa kohuseid. Parlamendi otsusest olenemata on president Klaus ähvardanud ratifitseerimisseadusele mitte alla kirjutada, sest see olevat vastuolus Tšehhi suveräänsusega.

 

Tagasi üles