Petrogradi revolutsiooninõukogu nõudmisel arreteeriti troonist loobunud Nikolai II 1917. aasta märtsis (ukj). Tsaari ja tema perekonda hoiti koduarestis kolm kuud Tsarskoje Selos, misjärel saadeti nad augustis Tobolski linna Uuralites.
Väidetavalt soovis Aleksandr Kerenski ajutine valitsus kaitsta tsaariperekonda revolutsioonimeeleolude eest ning Tsarkosje Selo ei olnud selleks piisavalt kauge paik.
Tobolskis elasid nad võrdlemisi lahedalt endises kubernerihäärberis. Pärast enamlaste riigipööret karmistati vangistustingimusi ning üha rohkem kõlas hääli, mis soovisid kodanik Nikolai Romanovi kohtu alla saatmist.
Enamlaste võimu tugevnedes viidi Nikolai 78 päeva enne oma surma koos naise Aleksandra Fjodorovna ja tütre Mariaga Jekaterinburgi, kus nad elasid riigistatud Ipatjevi majas. See nimetati ümber eriotstarbeliseks majaks ning ümbritseti mitmemeetrise müüriga.
Igasugune kokkupuude välismaailmaga oli tsaariperekonnale keelatud, nii kaeti ajalehepaberiga kõik maja aknad. Mais ühinesid vanematega tütred Olga, Tatjana ja Anastassia ning poeg Aleksei, kelle haiguse tõttu oli laste sõitu edasi lükatud.
Perekonna käsutusse anti neli ruumi: magamistuba, tualett ja kaks saali. Pere pidi helistama kella iga kord, kui nad soovisid kasutada tualetti või lahkuda oma ruumidest. Vangidel lubati aias käia pool tundi hommikul ja õhtul, kuid sealjuures ei tohtinud nad vahtkonnaga rääkida.
Ebausaldusväärne vahtkond jõi ja laaberdas
Tsaariperekonda kinni hoidnud nõukogude revolutsionäärid jagunesid sise- ja välisvalveks.
Algselt kuulus siseruumide vahtkonda 16 meest, kes vahetuste väliselt magasid keldris ja koridoris. Õues valvasid 56 meest, kes elasid vastas asuvas Popovi majas. Järjepanu suurendati valvajate hulka ning tsaari hukkamise ajaks kuulus vahtkonda üle 300 inimese.
Maja sees ja ümber oli kümme valvepunkti ning õues liikusid patrullid ööpäev läbi kaks korda tunnis ringi.
Üles seati neli kuulipildujat. Üks neist oli linna katedraali kellatornis ning sihtis eriostarbelist maja. Teised paigutati Ipatjevi maja keldrisse, rõdule ja pööningule ning ning nendega võeti sihikule ümbritsev aed ja tänav.
Vahtkonnal oli lubatud laaberdada Popovi majas ja Ipatjevi maja keldris, kus viinajoomise kõrvale toodi ärakasutamiseks noori naisi.
Mais liigutati varem perekonna käsutuses olnud klaver söögisaalis komandandiruumi, kus Romanovite magamistoa kõrval joodi, suitsetati ja lauldi revolutsioonilaule. Maja tualeti seinad kaeti poliitiliste loosungite ja kritseldustega.
Kui algselt oli vahtkonnal võimalik igal ajal sisse marssida tsaariperekonna ruumidesse ja neid läbi otsida, siis see luba kadus juuli alguses vahtkonnaülema vahetusega.
Asemele tulnud Jakov Jurovski arvates olid vahid muutunud tsaariga liiga lähedaseks ning see viga tuli parandada. Kohalike tšekistide seast valis ta välja uued mehed, kes vaikusevandega andsid lubaduse olla valmis tsaari hukkama.
Jurovski mehed olid peamiselt välismaalased. Nii märkis Nikolai päevikusse 8. juuli sissekandes, et vahis on uued mehed, kasutades mõistet «letts», mis toonases vene keeles tähendas euroopa päritolu mittevenelast. Uute vahtide juht oli leedukas Adolf Lepa.