Kääbusriik Tuvalu tunnustas Abhaasiat ja Lõuna-Osseetiat

Tuvalu lipp.

FOTO: Wikipedia.org

Vaikses ookeanis asuv kääbusriik Tuvalu tunnustas Gruusia kahe isehakanud vabariigi Abhaasia ja Lõuna-Osseetia iseseisvust.

Isehakanud Abhaasia välisministri Maksim Gvindžija sõnul sõlmiti diplomaatiliste suhetele leping juba pühapäeval Suhhumis, kuid lääneriikide negatiivset reaktsiooni vältida soovides avalikustati see hiljem.

Lõuna-Osseetia separatistliku valitsuse liidri Eduard Kokoitõ sõnul astus Tuvalu julge ja kindla sammu. «Lõuna-Osseeita rahvusvahelise tunnustamise protsess on pöördumatu,» kinnitas Kokoitõ uudistevõrgu AFP vahendusel.

26 ruutkilomeetri suurune ning üle 10 500 elanikuga Tuvalu, mis sai iseseisvaks 1978. aastal ning ühines ÜROga 2000. aastal, on maailma üks kolmest väiksema rahvaarvuga iseseisvast vabariigist Nauru ja Vatikani kõrval. Pindalalt on Tuvalu Vatikani, Monaco ja Nauru järel suuruselt neljas riik.

End 1990. aastal iseseisvaks kuulutanud Lõuna-Osseetiat peab rahvusvaheline kogukond Gruusia territoorimuks, mille iseseisvust on peale Venemaa tunnustanud vaid Venezuela, Nicaragua, Nauru ning tunnustamata Dnestri-äärne vabariik ja Mägi-Karabahh.

2008. aastal Venemaa toetusel iseseisvuse välja kuulutanud Abhaasiat on lisaks Lõuna-Osseetiat tunnustanud riikidele ja mitteriikidele iseseisva vabariigina tunnustanud vaid saareriik Vanuatu.

Venemaa hoiab rahvusvaheliselt Gruusia territooriumina tunnustatud Abhaasia ja Lõuna-Osseetia aladel tuhandeid Vene sõjaväelasi. Analüütikute sõnul sekkub Venemaa aktiivselt ka separatistlike piirkondade sisepoliitikasse.

Tagasi üles