Lääs hakkas Süürias humanitaarabi andmisel Venemaaga koostööd tegema

Vene sõjaväeohvitser ja transpordilennuk Antonov An-124.

FOTO: ALAIN JOCARD / AFP

Prantsusmaa ja Venemaa saatsid täna humanitaarabilennuki endisse Süüria mässuliste enklaavi Ida-Ghoutasse, mille režiimi väed vallutasid aprillis pärast viis aastat kestnud piiramist.

Vene sõjaväe transpordilennuk An-124 startis öösel Chateauroux´ lennuväljalt 50 tonni meditsiini- ja muu humanitaarabiga, ütles lennuvälja juht Mark Bottemine.

Lennuk suundub Süüria lääneosas asuvasse Venemaa Hmeimimi lennuväebaasi. Abi toimetatakse hädalistele ÜRO humanitaarabi koordineerimise büroo (OCHA) järelevalve all, protsessis osalevad ka Süüria Araabia Punase Poolkuu ja Venemaa esindajad ning osa abist antakse ka Punase Poolkuu hallatavatele haiglatele.

Tegemist on esimese ühise humanitaaroperatsiooniga Süürias Venemaa ja lääneriigi vahel.

Kodust lahkuma sunnitud süürlased kannavad abikaste UNIFECi jagatud toodetega.

FOTO: DELIL SOULEIMAN / AFP

Kokkulepe president Macroniga

Vene president Vladimir Putin arutas telefonivestluses Prantsuse riigipea Emmanuel Macroniga Süüria sõja lahendamisprotsessi humanitaaraspekte, teatas Kremli pressiteenistus täna.   

Presidendid arutasid mitut rahvusvahelist ja piirkondlikku probleemi oma 15. juulil Moskvas peetud kohtumise järelsammuna, seisis teates.

«Pooled pöörasid erilist tähelepanu Süüria lahendamisprotsessi humanitaaraspektidele, muuhulgas ühise Vene-Prantsuse algatuse elluviimisele abi toimetamiseks Ida-Ghouta elanikkonnale,» teatas Kremli pressiteenistus.

Avalduses seisis, et humanitaarabi tuleb jaotada humaansuse, neutraalsuse, erapooletuse ja iseseisvuse põhimõttel eranditul kõikjal Süüria territooriumil.

Prantsusmaa: Süüria valitsus ei tohi sekkuda

Prantsuse välisministeerium teatas, et Prantsusmaa on saanud Venemaalt tagatised, et Süüria režiim ei takista abi jaotamist ja seda ei konfiskeerita poliitilistel eesmärkidel.

Endine Prantsuse suursaadik Süürias Michel Duclos ütles, et Prantsusmaa võtab humanitaarabi vallas Venemaa ja Süüria Punase Poolkuuga koostööd tehes arvestatavaid riske.

«Missugused mehhanismid tagavad, et seda abi ei suunata kõrvale või ei kasutada ära Bashar al-Assadi poliitilistel eesmärkidel?» küsis endine diplomaat.

Vene kaitseministeerium teatas, et abi jaotatakse kooskõlas rahvusvahelise humanitaarõigusega.

Süüria režiimi hävitustegevus Ida-Ghoutas.

FOTO: Uncredited / AP

Vajaminev toetus

Süüria režiimi sõjalise operatsiooni ajal Ida-Ghouta tagasivõtmiseks sai märtsis ja aprillis surma üle 1700 tsiviilelaniku ning piirkonnast evakueeriti üle 160 000 inimese.

Meditsiiniline abi on eelkõige mõeldud neile 500-le, kes on raskelt vigastatud, ja neile 15 000-le, kes said sõjategevuses piirkonna pärast kergemaid vigastusi.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles