Türgi liir kukkus Trumpi sõnavõtu järel päevaga 16,6 protsenti

Türgi liir.

FOTO: MURAD SEZER / REUTERS

Türgi liir kaotas reedel päevaga üle 16 protsenti oma väärtusest dollari suhtes, kui Ühendriikide president Donald Trump oli juba varem nõrgenenud liiri taustal teatanud, et kahekordistas Türgile terasele ja alumiiniumile kehtestatud imporditollid.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teatas sellest hoolimata trotslikult, et Ankara kavatseb majandussõja võita.

Õhtuks langes liir 16,6 protsendi võrra 6,47 liirile dollari kohta, olles vahepeal kukkunud lausa 22 protsenti. Enne Trumpi sõnavõttu oli see juba langenud 7,5 protsenti ajalooliselt madala 5,85 liirini. Aasta algusest on liir dollari suhtes kaotanud enam kui kolmandiku oma väärtusest.

Liiri kukkumine on üks suurimaid majanduskriise, millega Erdoğan on pidanud pärast 2003. aastal võimuletulekut silmitsi seisma.

Valuuta turbulents langeb kokku kõige tõsisema tüliga Ühendriikidega pärast 1974. aasta invasiooni Küprosele.

«Ma just andsin loa terase ja alumiiniumi tariifide kahekordistamiseks Türgi jaoks, ajal kui nende valuuta, Türgi liir, langeb hoogsalt meie väga tugeva dollari suhtes. Alumiinium on nüüd 20 protsenti ja teras 50 protsenti. Meie suhted Türgiga ei ole praegu head!» säutsus Trump reedel.

Märtsis kehtestas Ühendriikide president Donald Trump 25-protsendise tollimaksu terasele ja 10-protsendise alumiiniumile. Ehkki ajutiselt tegi ta erandi mõne USA liitlase jaoks nagu Kanada, Mehhiko ja Euroopa Liit, siis juunist hakkasid tariifid ka neile kehtima. Türgile tariifide osas erandit tehtud ei ole, ehkki ka see on NATO liikmesriik.

Ehkki liir on languses olnud juba pikemat aega on kukkumine viimasel nädalal kiirenenud. Põhjuseks on Türgi ja USA tüli vangistatud pastor Andrew Brunsoni pärast, mille tagajärel kehtestasid riigid üksteise tippametnikele sanktsioonid.

Financial Times kirjutas reedel et Euroopa Keskpank on asunud lähemalt uurima euroala pankade laenamistegevust Türgis, kahtlustades, et need võivad Türgi vääringu langusega kahju kannatada. Ehkki olukorda ei kirjeldatud veel kriitilisena, märgiti, et iseäranis tundlikud on olukorrale BBVA, UniCredit ja BNP Paribas.

Liiri järsk kukkumine ja ECB väljendatud mure viisid langusesse ka Euroopa suuremad aktsiaturud – Londoni FTSE 100 börsiindeks sulgus 1,0, Frankfurti DAX 30 2,0 protsenti ja Pariisi CAC 40 1,6 protsenti madalamal.

Tagasi üles