Süüria põhjaosas hukkus rängas pommitamises ligi 30 tsivilisti

Pärast pommitamist Idlibi provintsis. Foto on illustratiivne.

FOTO: AFP/SCANPIX

Süüria põhjaosas hukkus reedel rängas pommitamises ligi 30 tsiviilisikut, teatas Londonis baseeruv vabaühendus.

Õhulöökide ja tünnipommidega võeti sihikule opositsiooni käes olev võtmetähtsusega Idlibi provints Loode-Süürias ja mässuline linn sellega piirnevas Aleppo provintsis.

Idlib on suurim ülestõusnute valduses olev ala ning president Bashar al-Assad on hoiatanud, et see võetakse ette järgmisena.

Neljapäeval pommitati rängalt provintsi edelaosa ja reedel liiguti edasi itta, kus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse andmeil hukkus 11 tsivilisti.

"Vene sõjalennukite õhulöögid ja Süüria helikopteritelt heidetud tünnipommid tabasid täna väga raskelt Idlibi provintsi lõunaosa," ütles reedel keskuse juht Rami Abdel Rahman.

"Tegemist on Idlibi kõige intensiivsema pommitamisega sestsaadik, kui see möödunud aastal pingelõdvendustsooniks kuulutati," ütles ta AFP-le.

Provintsi suurimas linnas Khan Sheikhun hukkus kaheksa tsiviilisikut ja veel kolm, sealhulgas laps said surma lähedalasuvas Al-Tah's.

Mõni tund hiljem ründasid sõjalennukid naaberprovintsi Aleppo suurimat ülestõusnute linna Orum al-Kubrat, teatas keskus, täpsustamata, kas seda tegid süürlased või venelased.

"Nüüdseks on hukkunud 18 tsivilisti, teiste seas kolm last, ning kümned inimesed on vigastatud," märkis Abdel Rahman.

Mässulised on kaotanud viimastel kuudel režiimivägedele suuri alasid, sealhulgas kolm piirkonda, mis mullu pingelõdvendustsooniks kuulutati.

Assadi väed on nüüd pööranud oma pilgud viimasele seesugusele alale -- Idlibile.

Vaatluskeskuse andmeil on viimase mitme päeva jooksul Idlibi edelaosa ümber saabunud jõudsalt režiimi täiendust -- nii sõdureid kui varustust.

Kuid täiemahuline pealetung oleks laastav Idlibile, kus elab hinnanguliselt 2,5 miljonit inimest, paljud neist ülestõusnud ja tsivilistid, kes toimetati sinna bussidega režiimi kätte langenud aladelt.

ÜRO kutsus neljapäeval üles kõnelustele, et hoiduda veresaunast selle Türgiga piirneva provintsi tsiviilisikute suhtes.

"Sõda ei tohi lubada Idlibisse," ütles ÜRO humanitaar-rakkerühma juht Süürias Jan Egeland.

Umbes 60 protsenti Idlibist kontrollib Hayat Tahrir al-Sham (HTS), mida juhib endine Al-Qaeda Süüria haru.

Valitsuse helikopterid heitsid neljapäeval alla lendlehti Idlibi idaosa linnakeste kohal, ärgitades inimesi alla andma.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles