iDeal kampaania

Järelehüüded McCainile ühendasid USA poliitikaleerid
Meghan McCain: kangelane vabariigi ja oma väikese tüdruku jaoks

USA senaator John McCain.

FOTO: Chris Wattie / Reuters / Scanpix

Pikaajalise senaatori John McCaini surm tõi kaasa kaastundeavaldusi mõlemast tavapäraselt polariseerunud USA poliitika leerist. McCaini mälestasid ka tema presidendirivaal Barack Obama ja praegune president Donald Trump.

«Ajal, mis on täidetud künismiga rahvusliku ühtsuse ja avaliku teenistuse üle, säras John McCaini elu ereda eeskujuna. Ta näitas meile, et piiritu patriotism ja eneseohverdus ei ole aegunud mõisted või klišeed, vaid erakordse elu ehituskivid,» ütles senati enamusliider Mitch McConnell. 

Politseieskort viis eile McCaini ära. 

FOTO: Ross D. Franklin / AP

Kiitusega ei hoidnud tagasi ka Barack Obama, kes kandideeris McCaini vastu presidendiks 2008. aastal. Koos Michelle Obama tehtud avalduses ütles endine president, et vaid vähesed pannakse proovile nii, nagu pandi John [McCaini lennuk lasti Vietnami sõja ajal alla ja teda piinati vangistuses] või nõutakse neilt sellise julguse üles näitamist, nagu tema pidi tegema.

«Aga kõik meist võivad püüelda julguse poole panna suurim kasu omakasust kõrgemale. John näitas oma parimatel aegadel, mida see tähendab. Sellepoolest oleme me kõik tema vaenlased,» ütles presidendipaar ja saatis südamliku kaastunde McCaini lähedastele.

Lahkunud senaatorit tulid ära saatma USA lippudega toetajad.

FOTO: Ross D. Franklin / AP

«Mõned elud on nii värvikad, et on raske kujutleda nende lõppu. Mõned hääled on nii elavad, et on raske mõelda neist vaikimas. John McCain oli mees sügavate veendumustega ja kõrgeima järgu patrioot. Ta oli avalikkuse teenija meie riigi parimate traditsioonide vaimus. Ja minu jaoks oli ta sõber, keda ma jään taga igatsema,» kurvastas võitluskaaslase lahkumise üle endine president George W. Bush.

USA kodanikud tõid McCaini mälestuseks lilli Vietnami sõja memoriaali juurde Hanois.

FOTO: KHAM / REUTERS

Varasem asepresident Joe Biden tõi välja McCaini Vietnami sõja kogemuse. «Sõjavangina pidi McCain kannatama kõige hullemat, mida inimesed võivad üksteisele teha. Poliitikas jäi ta napilt ilma oma suurima ambitsiooni saavutamisest. Elu lõpus pidi ta vastu astuma julmale ja järeleandmatule haigusele. Ja kõige selle jooksul ei kaotanud ta kunagi silmist seda, millesse uskus: Riik Esimesena. Ja leek, mis teda kannustas, ei kustunud kunagi: me oleme siin, et pühendada ennast millelegi suuremale, kui vaid me ise.»

McCain andis Vietnamis vangistuses olles intervjuu oma üleelamiste kohta, mis said osaks dokumentaalfilmi seeriast.

Oma kaastundevaalduse esitas ka ametisolev president Donald Trump, kes hoidis meeles lahkunu omakesi ja lubas neid mäletada oma palvetes.

Eile avaldas ajaleht New York Times aga videokokkuvõtte legendaarse senaatori elust.

Meghan isaga 2008. aasta presidendivalimistel.

FOTO: Keith Srakocic / AP

Senaatori tütar Meghan McCain kirjutas pärast isa lahkumist:

«Mu isa, Ühendriikide senaator John Sidney McCain III, lahkus täna.

Ma olin koos oma isaga tema lõpu juures, nagu tema oli minuga minu alguse juures. Need 33 aastat, mis me koos veetsime, ta kasvatas mind üles, õpetas mind, parandas mind, lohutas mind, julgustas mind ja toetas kõikide asjades. Ta armastas mind ja mina armastasin teda. Ta õpetas mulle, kuidas elada. Tema armastus ja hool, alati kohal, alati katkematu, tõi mind tüdrukust naiseks - ja ta näitas mulle, mida tähendab olla mees. 

Kõik, mida ma olen, on tänu temale. Nüüd, kui ta on läinud, on minu elu ülesanne elada tema eeskujule, ootustele ja armastusele vastavalt. 

Mu isa lahkumine tuleb koos kurvastuse ja leinaga mulle, mu emale, mu vendadele ja õdedele. Ta oli suur tuli, mis põles eredalt, ja me elasime tema valguses ja soojuses nii kaua. Me teame, et see leek elab meis igaühes edasi. Tulevad päevad ja aastad ei ole enam samad ilma isata - aga need on head päevad, täidetud elu ja armastusega, sest ta on näidanud meile selleks eeskuju.

Võtame tänuga vastu teie palved tema hinge ja meie perekonna jaoks.

Mu isa on lahkunud ja ma igatsen teda ainult nii, nagu armastav tütar saab. Aga oma kaotuses ja kurvastuses leian ma lohutust selles: John McCain, kangelane vabariigi ja oma väikese tüdruku jaoks, ärkab täna milleski hiilgavamas kui miski siin maa peal. Täna alustab sõdalane oma tõelist ja igavest elu, tervitatud nende poolt, kes lahkusid enne teda, tõuseb ja kohtub Kõikide Asjade Autoriga: «Unenägu on lõppenud - see on hommik.»»

Lipud pooles mastis Washingtoni monumendi juures.

FOTO: JOSHUA ROBERTS / REUTERS

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles