Jaapan: Põhja-Korea on endiselt tõsine ja vahetu oht

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vaade Põhja-Korea pealinnale Pyongyangile.
Vaade Põhja-Korea pealinnale Pyongyangile. Foto: Damir Sagolj / Reuters / Scanpix

Põhja-Korea kätkeb endas endiselt tõsist ja vahetut ohtu, ütles Jaapan täna oma iga-aastases riigikaitse ülevaates.

Ülevaates märgiti ka Hiina esiletõusu sõjalise jõuna, öeldes, et Peking tekitab tõsiseid julgeolekumuresid regioonis ja rahvusvahelisele kogukonnale, seal hulgas Jaapanile.

Eelmise aasta ülevaade esitati ajal, mil pinged Põhja-Koreaga olid haripunktis seoses tuuma- ja raketikatsetuste ning USA presidendi Donald Trumpi ähvardusega rakendada sõjalist jõudu Pyongyangile, kui see jätkab sellist tegevust.

Sestpeale on aset leidnud aga suured nihked diplomaatilisel areenil, mis kulmineerusid Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni tippkohtumisega 12. juunil Singapuris.

Sellele vaatamata rõhutas Tokyo täna, et Põhja-Korea tuumarelvadest ja rakettidest tuleneva ohu hindamises ei ole muutusi.

Pyongyang kätkeb endas jätkuvalt enneolematut ja vahetut ohtu Jaapani julgeolekule ning märkimisväärselt kahjustab regiooni ja rahvusvahelise kogukonna rahu ja julgeolekut, seisis ülevaates.

Jaapani kaitseminister Itsunori Onodera möönis dokumendis, et Põhja-Korea on alustanud dialoogi oma endiste vaenlaste USA ja Lõuna-Koreaga.

«Kuid me ei saa jätta tähelepanuta asjaolu, et isegi praegu on tema omanduses ja täielikult üles seatud sadu rakette, mille tegevusraadiuses on peaaegu kogu Jaapan,» rõhutas minister.

Seetõttu jätkab Jaapan oma kaitsevõime tõstmist Põhja-Korea rakettide ja tuumarelvade vastu ning kavatseb muu hulgas kulutada 4,2 miljardit dollarit USA radarisüsteemide kasutusele võtmiseks.

Jaapani riigikaitse ülevaates väljendati ka muret Hiina sõjaliste kulutuste kasvu ja üha suurenevate mereväeambitsioonide üle.

Ülevaates märgiti, et Hiina rajab sõjalisi objekte vaidlusalustele Lõuna-Hiina mere saartele ja laiendab mereväe tegevust Ida-Hiina mere saarte lähistel, mille suhtes on riigil territoriaalvaidlus Jaapaniga.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles