Mehhiko narkosõjas kaotavad pea ka sõdurid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Oliver Tiks
Copy

Mehhikos juba kaks aastat väldanud sõjaväekampaania narkojõukude vastu nõuab üha uusi ohvreid, sest riigi lõunaosas leiti nädalavahetusel veel üheksa piinamisjälgedega peatut surnukeha, kaheksa neist olid armee sõdurid ja üks politseinik.


Guerrero osariigis tapetud meeste laibad olid jäetud kinniseotult maantee äärde Chilpancingo linna juures, mis asub Acapulco sadamalinnast umbes tunnipikkuse sõidu kaugusel, vahendas Reuters.

Nende pead leiti hiljem ühe kaubakeskuse kõrvale heidetud plastikkotist, kuhu kurjategijad olid meedia andmetel jätnud ka ähvarduse, et iga nende seast tapetu eest maksab eluga kümme inimest. Esialgu pole teada, milline rühmitus on viimase veretöö taga.

Mehhiko konservatiivne president Felipe Calderón lubas aga eile toimunud matustel võitlust jõhkra vägivalla poolest kurikuulsate narkokartellide vastu jätkata. Kahe viimase aasta jooksul on ta sellesse sõtta saatnud kümneid tuhandeid sõdureid ja politseinikke ning tabanud mitmeid mõjukaid narkoparuneid.

Kuritegelike grupeeringute verevalamine riigis ei näita siiski vaibumise märke ning ainuüksi sel aastal on smugeldajate omavahelises rivaalitsemises ja võimuorganitega peetud lahingutes hukkunud juba üle 5300 inimese - kaks korda enam kui mullu. Selline vägivald peletab eemale ka potentsiaalseid investoreid ning mõjub rängalt majandusele.

Mehhiko narkokartellid on võtnud viimastel aastatel ohjad üle varem mõjuvõimsatelt colombialastelt, kes eelistavad nüüd hoida madalamat profiili või veavad kokaiini USA turu asemel üle ookeani Euroopasse.

Washingtonis nähakse juba praegu naaberriigi organiseeritud kuritegevuses suurimat ohtu oma julgeolekule, mistõttu toetatakse sealset valitsust miljonite dollaritega. USA eksperdid pakuvad lisaks varustusele mehhiklastele ka julgeolekualast väljaõpet.

Calderón on narkoäri ohjeldamise teinud üheks oma peaülesandeks ning kaasas võitlusse sellega sõdureid põhjusel, et neid peetakse vähem korrumpeerunuks kui politseinikke. Samas tunnistavad ka armees paljud kindralitest kuni lihtsate reameesteni, et neile on pakutud tuhandeid dollareid salalastide läbilaskmiseks või operatsioonide ärajätmiseks.

Tagasi üles