Ajajoon: kuidas jõudis närvimürk Salisburysse?

Alexander Petrov ja Ruslan Boširov Salisburys.

FOTO: HO / AFP / Scanpix

Salisburys närvimürgirünnaku korraldanud Vene Sõjaväeluureteenistuse (GRU) agendid Alexander Petrov ja Ruslan Boširov sisenesid arvatavasti Vene valitsuse väljastatud võltsitud passidega Suurbritanniasse, et tappa endine topeltagent Sergei Skripal.

Ligi 250 uurijat on töötanud kuus kuud, et jõuda jälile Salisburys 4. märtsil närvimürgiga Novitšok atentaadi korraldanud isikutele.

Täna avaldasid Suurbritannia võimud, et endise Briti-Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia tapmiskatse taga olid GRU töötajad Alexander Petrov ja Ruslan Boširov.

Petrov ja Boširov on umbes 40 aastat vanad Venemaa kodanikud, kes liikusid Vene passidega. Uurijate sõnul on Petrovi ja Boširovi näol tegu valenimedega, mis seisid ka arvatavasti Vene valitsuse poolt väljastatud passides.

Alexander Petrov ja Ruslan Boširov.

FOTO: SWNS.com/Scanpix

Kaks meest olid varemgi Suurbritanniat külastanud ning nende viisataotluste rahuldamiseks oli piisavalt alust.

Petrov ja Boširov saabusid Vene lennufirma Aeroflot lennuga SU2588 Londoni Gatwicki lennujaama 2. märtsil kell 15.

Pärast passikontrolli istusid nad rongile, et sõita Londoni Victoria jaama. Umbes kell 17.40 sinna jõudes liikusid nad edasi Waterloo jaama poole, kuhu jõudsid kella 18.00 ja 19.00 vahel. Mehed ööbisid Londoni idaosas asuvas City Stay hotellis.

Järgmisel päeval liikusid nad Waterloost Salisburysse, jõudsid linna 14.25 ja lahkusid sealt 105 minuti pärast. Politsei arvates oli tegu eelluurega. Sealt liikusid nad tagasi Londonisse ja ööbisid samas hotellis, kus eelmisel õhtul.

4. märtsi hommikul võtsid nad ette sama teekonna Waterloo jaamast Salisburysse. Turvakaamera salvestis näitab neid kell 11.58 Skripalide maja vahetus läheduses.

Petrov ja Boširov Salisbury Fisherton Roadil.

FOTO: HO / AFP

Politsei sõnul oli see vahetult enne Skripalide maja käepidemele närvimürgi Novitšok piserdamist. Kahtlusalused tabati Salisbury rongijaama turvakaamera salvestisele kell 13.50, mille järel nad naasid Waterloo jaama.

Salvestis Salisbury rongijaamast.

FOTO: HO / AFP

Skripalid leiti teadvusetuna Salisbury pargipingilt kell 16.15. Petrov ja Boširov astusid Hethrow lennujaama suunduvale rongile kell 18.30. Kahtlusalused läbisid lennujaama turvaväravad kell 19.28.

Kahtlusalused Heathrow lennujaama turvaväravate juures.

FOTO: Metropolitan Police / PA Wire/PA Images

Petrovi ja Boširovi lend SU2585 Moskvasse väljus kell 22.30. Politsei ei ole leidnud tõendeid, et mehed oleks selle järel uuesti Suurbritanniat külastanud.

Süüdlaste jälgede ajamiseks vaadati läbi 11 000 tundi turvakaamerate salvestisi, Petrovi ja Boširovi süü kinnitamiseks tehti koostööd ka Suurbritannia Kaitse-, Teadus- ja Tehnoloogialaboriga ning Haagis asuva Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooniga.

Meeste osas on väljastatud üle-euroopaline vahistamismäärus.

Tagasi üles
Back