USA valitsus kiitis heaks sõjavarustuse müügi Taiwanile

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
USA de facto saatkond Ameerika Instituut Taiwanis.
USA de facto saatkond Ameerika Instituut Taiwanis. Foto: AFP/SCANPIX

USA-Taiwan

USA välisministeerium kiitis heaks sõjavarustuse müügi Taiwanile, ütlesid ametnikud samal päeval, kui president Donald Trump jõustas uue imporditolli 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele.

Washingtoni ja Taipei 330 USA dollarit maksva lepingu alusel tarnib Washington Taiwanile mitme lennuki, muuhulgas hävitaja F-16 ja transpordilennuki C-130, varuosi, teatas välisministeerium avalduses.

USA kongressil on 30 päeva aega relvatehingut vaidlustada, kuid see on ebatõenäoline, sest välisministeeriumi hinnangul on Taiwan "jätkuvalt tähtis jõud poliitilise stabiilsuse, sõjalise tasakaalu ja majandusliku progressi eest piirkonnas".

Washington kehtestas hiljuti Vene relvastuse ostmise eest sanktsioonid ka Hiina kaitseministeeriumi relvaarendusega tegelevale osakonnale.

Ühendriigid ja Hiina tülitsevad ka Pekingi tegevuse pärast Taiwani diplomaatiliste liitlaste ülesostmisel.

Suhted Taipei ja Pekingi vahel on Taiwani presidendi Tsai Ing-weni võimuletulekuga halvenenud, sest tema valitsus on keeldunud tunnistamast Taiwani "ühe Hiina" osaks.

Hiina on hoogustanud oma jõupingutusi Taiwani liitlaste ülemeelitamiseks sestsaadik, kui Tsai 2016. aasta mais presidendiks sai.

Augustis Taiwani hüljanud El Salvador on viies diplomaatiline kaotus Tsai võimuloleku ajal ning kolmas sel aastal. Eelmised kaks olid Burkina Faso ja Dominikaani Vabariik.

Taiwan eraldus Mandri-Hiinast 1949. aastal kommunistide võiduga lõppenud Hiina kodusõja järel ning on de facto iseseisev, kuid pole kunagi iseseisvust välja kuulutanud. Peking peab Taiwani taasühendamist vajavaks territooriumiks, mis tuleb vajadusel jõuga taasliita.

Tagasi üles