Makedoonlased näitasid oma meelsust koju jäädes

  • Peaminister Zoran Zaev loodab, et parlament toetab ikkagi nime muutmist.
  • Kui ei, ähvardab valitsusjuht korraldada erakorralised valimised.
  • Arenguid Makedoonias jälgivad pingsalt ka albaanlased naaberriigis Kosovos.
  • Nemad loodavad, et riik jõuab Vene rüppe sattumise asemel siiski NATOsse.

Makedoonia nimereferendumi boikottimise pooldajad eile õhtul riigi parlamendi ees Skopjes. Nende leer sai rahvahääletusel oma tahtmise, sest osalusprotsent jäi madalamaks, kui valitsus lootis. 

FOTO: THANASSIS STAVRAKIS/AP/Scanpix

Kuigi Makedoonia peaminister Zoran Zaev ärgitas veel eile inimesi hääletuskastide juurde oma arvamust avaldama minema, siis tundub, et opositsiooni ja ka riigi presidendi Đorge Ivanovi üleskutsed nimereferendumit boikoteerida kandsid vilja – eile käis hääletamas kõigest ligi 35 protsenti makedoonlastest.

Tellijale Tellijale

«Ma kutsun kõiki välja tulema ja langetama seda tõsist otsust meie riigi tuleviku, tulevaste põlvede jaoks,» lausus Zaev, pistes oma hääletussedelit valimiskasti Ida-Makedoonias Strumicas, kus ta varem oli linnapea. «Ma ootan massilist hääletamist, suurt osalust, mis kinnitab selle riigi mitmerahvuselist olemust ja poliitilist ühtsust, ükskõik mis parteist kodanikud ka oleks.»

Et peaministri ootustel polnud lootust täituda, oli selge juba üsna varakult. Hääletusjaoskonnad avati eile hommikul kell 7 ning kuus tundi hiljem, täpselt poole hääletamise peal oli käinud oma arvamust avaldamas kõigest 16 protsenti makedoonlastest.

Tagasi üles