iDeal kampaania

KOHALIK VAADE: Tõbraste kultus ehk Selgitusi Tšehhi poliitilisele sürrealismile

  • Tšehhe riigijuhtide mujal ilmas furoori tekitavad sõnavõtud enam ei üllata.
  • Rahvas on harjunud, et võimuladvik pakub neile koomikutest paremat etendust.
  • President korraldab happening’e, tema kantseleiülem kaevandab lossiaias kive.
  • Tšehhi suurima migratsioonivastase partei juht ja asutaja aga on ise jaapanlane.

Tšehhis võib presidendi pressikonverents osutuda hoopis happening’iks: 2015. aastal tõmbas kunstnike rühmitus Ztohoven (tõlkes tähendab ühenduse nimi «vallandatud», kuid foneetiliselt kõlab see nagu «sada kakajunni») riigipea Miloš Zemani vastu protestimiseks presidendi lipu asemel Praha kindluse masti paari hiiglaslikke punaseid aluspükse. Tänavu juunis otsustas Zeman (vasakul) koos oma kantseleiülema Vratislav Mynářiga pihku haarata neid trussikuid kujutava suure punase riidelahmaka ning selle ajakirjanike silme ees põlema pista. 

FOTO: MICHAL CIZEK/AFP/SCANPIX

Tšehhi president Miloš Zeman šokeeris läinud nädalal taas maailma, teatades: «Mulle meeldivad ajakirjanikud nii väga, et ma ilmselt kutsun nad banketile Saudi Araabia saatkonda.»

Need sõnad said lausutud kõigest natuke aega pärast ajakirjanik Jamal Khashoggi brutaalset mõrva saudide käe läbi ning vaid napp aasta pärast seda, kui Zeman ütles Vene presidendile Vladimir Putinile, et ajakirjanikud tuleks likvideerida, mispeale kaks meest muhedalt koos naeru kõkutasid.

Kuidas saavad sellised asjad Tšehhi Vabariigis üldse juhtuda?

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kahjuks tuleb öelda, et riigis on asjad viimastel aastatel sedavõrd absurdseks kiskunud, et isegi kui Miloš Zemani sõnavõtt lõi laineid mujal maailmas, siis Tšehhis kurdavad koomikud, et aina raskem on mõelda välja nalju, mis oleksid piisavalt jaburad, et lüüa tegelikkust.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles