Galerii: Pariisis tähistatakse saja aasta möödumist Esimese maailmasõja lõpust
Macron kutsus üles võitlusesse rahu nimel

Maailma liidrid, teiste seas USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin, tähistasid täna Pariisis saja aasta möödumist Esimese maailmasõja lõpust. 

11. novembri mälestusüritused maailmas algasid Uus-Meremaal ja Austraalias, kus tuhanded inimesed avaldasid austust oma enam kui 80 000 langenule. Samuti meenutati sõja lõppu Indias, Hongkongis ja Myanmaris.

«Nad andsid oma tänase meie homse eest,» ütles Austraalia peaminister Scott Morrison Canberra mälestusüritusel.

«See oli sõda, milles India otseselt ei osalenud, aga siiski võitlesid meie sõdurid kõikjal maailmas, ainuüksi rahu nimel,» sõnas India peaminister Narendra Modi.

Esimese maailmasõja lõpu meenutamine Austraalia pealinnas Canberras.

FOTO: MICK TSIKAS / EPA / Scanpix

«Tänane päev ei ole üksnes meenutamiseks, vaid see peaks olema ka kutse tegevusse astuda,» ütles eile Saksa kantsler Angela Merkel, kes avab täna koos ÜRO peasekretäri Antonio Guterresega Pariisis rahufoorumi. 

Angela Merkel ja Emmanuel Macron I maailmasõja lõpu 100. aastapäeva tseremoonial.

FOTO: PHILIPPE WOJAZER/ POOL / REUTERS POOL

Mälestusüritused kulmineerusid täna tseremooniatega Pariisis Tundmatu Sõduri haual 11. kuu 11. päeva 11. tunnil ehk täpselt sajand pärast konflikti lõppu.

«Me tahame teha need mälestusüritused selliselt, et need peegeldaksid tänast päeva, mitte vaid minevikku, et neis oleks tähendus meie jaoks tänasel päeval,» ütles Macroni kantselei varem sel nädalal. 

Macron rõhutas täna peetud kõnes maailma liidreid üles koonduma ühisesse võitlusesse rahu nimel. 

«Rajagem lootusi, selle asemel et mängida oma hirme üksteise vastu,» ütles Macron tseremoonial. «Üheskoos suudame tõrjuda ohte - globaalse soojenemise ja keskkonna hävingu väljavaade, vaesus, nälg, nakkushaigused, ebavõrdsus ja rumalus.»

Seejuures korraldati üritus teadlikult multikultuursust rõhutades. Näiteks esinesid tseremoonial Prantsusmaal sündinud Hiina-Ameerika päritolu muusik Yo-yo Ma, Lääne-Aafrika laulja Angelique Kidjo ja Euroopa noorteorkester, mida juhatas Venemaa dirigent.

Lisaks Trumpile, Putinile ja Merkelile oslevad mälestusüritustel Türgi president Recep Tayyip Erdoğan, Kanada peaminister Justin Trudeau ja Iisraeli peaminister Benyamin Netanyahu. Samuti sõitis Pariisi Eesti president Kersti Kaljulaid.

Turvalisust tagab üritustel 10 000 politseinikku. 

Esimene maailmasõda puhkes 28. juulil 1914 ja selle lõpuks loetakse 1918. aasta 11. novembrit, mil Antanti ja Saksamaa vahel sõlmiti Prantsusmaal Compiegne'i linna lähedal Compiegne'i vaherahu, mis lõpetas sõjategevuse läänerindel. 

Compiegne'i vaherahu sõlmimine 1918. aastal.

FOTO: Rights Managed / (c)Robert Hunt Library/Mary Evan / Scanpix

Hinnangute kohaselt hukkus Esimeses maailmasõjas ligikaudu kümme miljonit sõdurit ja viis kuni kümme miljonit tsiviilisikut.

Prantsumaa politsei peatas kaks topless meeleavaldajat, kes püüdsid läheneda Esimese maailmasõja lõpu mälestusüritusele sõitnud USA presidendi autokolonnile.

Üks protestijatest oli vaid mõne meetri kaugusel autokolonnist, kui politsei ta kinni võttis. Teine protestija toimetati sündmuskohalt ära turvameeste poolt. 

Vastutuse USA presidendi autokolonni takistamise eest võttis radikaalne feministlik rühmitus Femen.

Trumpi autokolonnile lähenenud protestija.

FOTO: SCANPIX

Tagasi üles