Hea küsimus. Küsisin sama endalt enne meie 6. oktoobri parlamendivalimisi, kui meil oli siin Eestis elavate lätlaste valimisringkond ja mina olin valimiskomisjoni esimees. Me pidime nädalavahetusel siin olema ja protsessi vaatlema. Mõtlesin, kui palju valimissedeleid ma keskvalimiskomisjonist tellima pean.
Meil on vähemalt umbes 300 n-ö tuumiklätlast, kes on saatkonnale väga tuttavad ja käivad tihti meie üritustel. Kuid muidu elab Eestis lätlasi kõvasti rohkem. Kindlasti enam kui tuhat.
Inimesed, kes on siia tulnud abielludes, tudengid, ärimehed.
Üsna mitmed Läti ettevõtted on edukalt Eesti turule tulnud. Näiteks Kohila Vineer, mis on suur Läti investeering. Olen seal mitu korda käinud, see on silmapaistev firma.
Siis on Sakreti vabrik Paides, mis toodab ehitusmaterjali. Nad paluvad ka saatkonnalt nõu, mida meie arvame Eesti majanduse seisust, kas see läheb järgmisel aastal ülesmäge ja ehitusmaterjalide tarbimine kasvab, kas nad peaksid tootma rohkem või vähem.
Head näited on ka airBaltic ja väiksemad investeeringud, nagu näiteks Lottemaa lähedal tegutsev pagariäri Pärnamäed. Nende investeering on 1,5 miljonit eurot – see on hea investeering, olen omanikega korduvalt rääkinud, nad on asjade edenemisega väga rahul.
Üks suur ühisprojekt on Rail Baltic. Kas Eestis on selle suhtes Baltimaadest kõige rohkem skeptikuid?
Tulin siia mullu juunis. Just paar nädalat enne, kui see riigikogus ratifitseeriti. Nägin ka skeptilisi eestlasi, kes riigikogu ees protestisid. On loomulik, et leidub skeptikuid, aeg-ajalt inimesed ei usu, et nii suur projekt – ja see on megaprojekt – võiks saada ellu viidud, ja nii, nagu plaanitakse.