Ukraina seadused on elastsed
Olen Ukrainas esimest tundi, kui juba saan üllatuse osaliseks. Kiirusepiirang liiklusmärgil on 50, meie sõidame südamerahus 70ga. Autojuht lagistab minu küsimuse peale meloodiliselt naerda. «Noo, a kuidas siis? Nad sõidaks meist ju mööda nagu seisvast lehmast. Meil Ukrainas käivadki asjad nii! Seadus on rohkem soovitus, kõik teavad – seda saab tsut-tsut venitada ka.» Kui kirjeldan, kui täpselt kiirusepiiranguid Eestis järgitakse, laseb ta mõlemad käed rooli küljest lahti, tõstab pea juurde ja hüüab emotsionaalselt: «Ai-ai-ai!» Samasugune lugu olevat tasulise parkimisega – reeglid on, täitjaid pole. Trahvi võib teha, kuid keegi ei arva, et just tema peab olema see esimene loll, kes seda tasuma tõttab.
Sellise suhtumise taga on võimukandjate vähene autoriteet. Ukrainlased ei karda tunnistada, et nende liidrite hulgas lokkab korruptsioon ning riiki puudutavaid otsuseid langeta
takse omakasu silmas pidades.
Turistile näib Ukraina riigina, kus asjad maksavad uskumatult vähe. Medali teine pool on aga kohalike inimeste vaesus. Sarnaselt meie Kalevipoegadega Soomes käivad ukraina töömehed Poolas. Tihti teevad seda noored mehed ülla eesmärgiga koguda raha, et saaks alustada pereelu. Võõrale maale jääda ei soovi keegi, kuid muud lahendust ei suudeta samuti leida. «No ei, mitte keegi ei taha kolida! Kõik tahavad luua oma pere Ukrainas ja elada kodus, aga sul ei ole see lihtsalt võimalik nende palkadega, mida siin makstakse!» Samaväärse töö eest makstakse Poolas kolm-neli korda rohkem kui kodumaal.