Suunamuutus: Gobzems kavandab Lätile tehnokraatlikku valitsust

Läti peaministrikandidaat Aldis Gobzems täna.

FOTO: Zane Bitere / LETA / Scanpix

Läti peaministrikandidaat Aldis Gobzems loobus esialgsest valitsuse moodustamise ettepanekust ja lubas esitada lähipäevil konkreetse plaani luua parteideülene professionaalide valitsus.

Gobzemsil on ka kavas kärpida ministrikohtade arvu, mis on üks tema erakonna KPV LV (Kellele kuulub riik) valimislubadustest. KPV LV lubas enne valimisi vähendada ministrite arvu kuueni.

Peaministrikandidaat tutvustas oma plaani täna ka ülejäänud valitsuskõneluste partneritele: Uuele Konservatiivsele Parteile (JKP), Roheliste ja Talurahva Liidule, Rahvuslikule Alliansile ja Uuele Ühtsusele.

Gobzems ütles, et mõni ministrikandidaat on juba nõusoleku andnud, teiste vastust tuleb veel oodata.

Ta avaldas lootust, et parteid toetavad tema ettepanekud ja tõestavad valmisolekut töötada riigi hüvanguks.

Kui plaan tagasi lükatakse, ärgitab ta president Raimonds Vējonist käivitama uute parlamendivalimiste korraldamise menetlust.

Uuskonservatiivide juht Jānis Bordāns jõudis juba teatada, et nemad Gobzemsi kava ei poolda.

Gobzemsi uue pakkumise kohta ütles Bordāns BNSile, et too on ilmselt lõpetanud valitsuse moodustamise katsed.

Bordāns kinnitas, et ei võta Gobzemsi pakkumist tõsiselt ja arvas, et peaministrikandidaat üritab lihtsalt ärritada lugupeetud inimesi, pakkudes neile tööd valitsuses, mille poolt hääletaks vaid Üksmeel.

Bordānsi arvates ei ole Gobzemsil enam võimalik valitsust moodustada.

Uuskonservatiivid toetasid algul koalitsiooni moodustamist, kuid Gobzems tegutses partneritega nõu pidamata, mis pani valitsusliidu vankuma. Gobzemsi tänane ettepanek välistas võimuliidu lõplikult, ütles Bordāns.

Üksmeele seimifraktsiooni esimees Jānis Urbanovičs selgitas, et ei ole Gobzemsilt saanud kutset anda hinnang tehnokraatide valitsusele, kuid tema arvates on sellise valitsuse moodustamist isegi mõtte tasemel raske hinnata.

«Tehnokraatide valitsusi juhib tavaliselt tehnokraadist peaminister. Meil on poliitiliselt nimetatud peaminister, seepärast on paljud ilmselt skeptilised. Võin vaid kiita tema julgust,» ütles ta.

Küsimusele, kas ta mõistab saadikute hirmu, et tehnokraatide valitsuse puhul suureneb Üksmeele mõjuvõim, vastas Urbanovičs, et ei tea, miks teised erakonnad nõnda arvavad ja see ei huvita teda sootuks. «Mind huvitab pigem, mida Gobzemsi algatusest arvab KPV LV juht Artuss Kaimiņš,» sõnas ta.

Üksmeelel ei ole esialgu põhjust korraldada nõupidamisi Gobzemsi ettepaneku hindamiseks, kuid kui Gobzemsi ettepanek läbi kukub, seirab Üksmeel edasist protsessi samasuguse huviga kui seni, lisas Urbanovičs.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles