Kanada kohus: Huawei finantsjuhti kautsjoni vastu mitte vabastada

Huawei Mate 20 seeria esitlus Londonis

FOTO: HANNAH MCKAY / REUTERS

Kanadas vahistatud Hiina telekomihiiu Huawei finantsjuhti Meng Wanzhoud ootavad USA-s pettusesüüdistused väidetava valetamise tõttu pankadele salajase tütarfirma kasutamise kohta Iraaniga sanktsioone rikkudes äri ajamiseks, selgus reedesel kohtuistungil. 

Mengi süüdistatakse «vandenõus mitmelt finantsasutuselt raha väljapetmiseks» ja teda võib süüdimõistmise korral oodata rohkem kui 30 aasta pikkune vanglakaristus, ütles Kanada valitsuse advokaat, paludes kohtul Huawei finantsjuhti kautsjoni vastu mitte vabastada. 

Advokaadi sõnul eitas Meng isiklikult USA pankuritele igasuguseid sidemeid Huawei ja SkyComi vahel olukorras, kus «SkyCom ongi tegelikult Huawei». SkyComi väidetavad rikkumised leidsid aset ajavahemikul 2009-2014. 

Advokaat andis mõista, et kuna Huawei finantsjuhi liikumises on võimalik näha USA-sse reisimisest hoidumist pärast seda, kui ta sai teadlikuks juurdlusest pettuse suhtes, tal puuduvad sidemed Kanadaga ja tal on sidemed ja ligipääs suurele varandusele, on Mengi puhul olemas põgenemisrisk. 

Kanada võimud vahistasid Mengi Vancouveris 1. detsembril lennul Hongkongist Mehhikosse ümberistumise käigus USA palvel. Hiina on reageerinud tema vahistamisele raevukalt ja nõudnud USA-lt ja Kanadalt selgitusi. 

Huawei on üks maailma suurimaid telekomiseadete tootjaid ning müüb neid kõikjal maailmas, sealhulgas ka Euroopas ja Aafrikas.

USA-s on selle äri aga piiratud, sest USA ametivõimud hoiatavad, et Hiina võib Huawei tooteid kasutada spionaažiks. Sarnaste etteheidetega on Huawei äri piiratud ka Austraalias, Uus-Meremaal ja Ühendkuningriigis.

Washington taaskehtestas tänavu augustis ja novembris Iraanile karmid majandussanktsioonid, mis tühistati 2016. aasta jaanuaris jõustunud tuumaleppega. 

Tagasi üles