R, 3.02.2023

USA pealinn võitleb rottidega mürki, jääkuubikuid ja kloori kasutades

USA pealinn võitleb rottidega mürki, jääkuubikuid ja kloori kasutades
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
USA pealinn Washington võitleb rottidega.
USA pealinn Washington võitleb rottidega. Foto: KAO NGUYEN / AFP / Scanpix

USA pealinna Washingtoni elanike prügikastides sorivad ja nende jalge ees siblivad rotid põhjustavad palju pahameelt ning võitluses nendega kasutatakse mitmesuguseid meetodeid.

Washingtoni kahjuritõrjega tegelev osakond on tõsises hädas - linnas on pehmete talvede ja inimtegevuse tulemusena rottide arvukus kasvanud rekordiliselt kõrgeks ning kahjuritõrjujad ei suuda kõigi väljakutsetega tegeleda.

«Rotid siblivad õhtul töölt lahkuvate töötajate jalgade ümber,» ütles ühe pealinna kontorihoone turvamees. «Lõpuks liigutasime prügikastid uksest eemale, sest just neis peavad rotid pidu.»

Kuigi erinevate uuringute põhjas elab USAs kõige rohkem rotte Chicagos, Los Angeleses ja New Yorgis, teevad närilised paksu pahandust ka riigi pealinnas.

Eelmisel aastal ringles sotsiaalmeedias video rotist, kes ühe kortermaja tuletõrjalarmi peale hüpates kutsus esile valehäire ja tõi kaasa kogu elumaja evakueerimise.

Pealinnas rottidega võitlevad kahjuritõrjujad kasutavad erinevaid meetodeid. Näiteks avastasid nad ühe kontorihoone juurest rottide käigud ja puistasid neisse rotimürki. Peagi nägid nad, kuidas lähedalasuvad põõsad värisesid urust põgenenud rottide tõttu.

Veel kasutatakse rottide tõrjumiseks jääd. Nimelt soovitatakse koduomanikel rotimürgiga mitte tegeleda ja selle asemel puistada rottide käikudesse jääkuubikuid. See takistab õhu ligipääsu ja närilised peaksid lämbuma. Samuti soovitatakse prügikastidele pihustada vee ja kloori segu.

Kahjuritõrjeosakonna juhi Gerard Browni sõnul on rottide arvukuse kasvu taga pehmed talved, mis on võimaldanud rottidel aasta läbi sigida. Kuigi talvekülmad ei tapa rotte otseselt, siis avaldaks see siiski mõju näriliste toiduallikatele ja rotid ei paljuneks nii agaralt. 

Keskmiselt võib täiskasvanud rott poegida korra kuus ja igal korral võib tal olla kuni kümme järeltulijat.

Samuti põhjustab rottide arvukuse kasvu majandustõus ja üha suurenev inimeste arv.  

Restoran USA pealinnas Washingtonis.
Restoran USA pealinnas Washingtonis. Foto: Mandel Ngan / AFP / Scanpix

«Rohkem raha omavaid inimesi tähendab rohkem restorane, mis omakorda tähendab rohkem prügi, see tähendab rohkem toitu rottidele,» ütles Brown, kelle sõnul pakub Washington oma rohealade, rohkete kohvikute ja restoranidega rottidele meeldivat elupaika.

Tegemist pole esimese korraga, kui USA pealinn rottidega tõsist võitlust peab. 1967. aastal lülitus kogu linnas ligi tunniks ajaks välja elekter, kuna rotid närisid läbi elektrijuhtmed. 

Oluliseks meetmeks rottidega võitlemisel oleks prügiveo aegade muutmine. Nimelt tühjendatakse linnas prügikaste varahommikul, see aga tähendab, et rottidel on nende kõige aktiivsemal tegutsemisajal, öötundidel, võimalik prügikastides sorida ja toitu leida. Paraku on prügiveo korraldamine öösel keeruline tekitatava lärmi ja tööliste puudumise tõttu.

Märksõnad
Tagasi üles