Saksamaa valitsus teatas täna, et maksab ühekordset kompensatsiooni programmi Kindertransport raames Natsi-Saksamaalt Suurbritanniasse viidud juutidele.
Saksamaa maksab päästetud juutidele kompensatsiooni (2)
Programm nimega Kindertransport sai alguse pärast 1938. aasta 9. novembri Kristallöö pogromme ja kestis 1940. aasta maini. Selle raames päästeti Natsi-Saksamaalt umbes 10 000 juudi last.
Natside võimuperioodi ajal kannatanud juute esindav organisatsioon Nõuete Konverents kiitis valitsuse otsust kui ajaloolist.
Kompensatsiooni hakatakse maksma alates 1. jaanuarist ja taotlusi hakkab menetlema Nõuete Konverents. Toetuste suurus on 2500 eurot inimese kohta.
«See ühekordne makse avaldab austust neile erilise saatusega lastele. Nad pidid oma pered rahuajal hülgama ja tihti ei näinud nad üksteist enam kunagi,» ütles Saksa rahandusministeeriumi pressiesindaja Martin Chaudhuri.
Nõuete Konverentsi läbirääkimistel esindanud Stuart Eizenstat ütles, et need lapsed olid terve elu vanematest ja peredest eraldatud ja keegi ei saa öelda, et kompensatsiooni maksmine teeb nad jälle terviklikuks, kuid neile saab osaks pisut õiglust.
Pärast 1938. aastal 9. novembri Kristalliöö sündmusi esitasid erinevate religioossete organisatsioonide juhid Suurbritannia peaministrile Neville Chamberlainile palve lubada riiki juutidest lapsi. Päästeoperatsioon algas kiiresti ja juba 2. detsembril toimetati Kristalliöö raames põlema süüdatud Berliini juutide lastekodust Ühendkuningriiki 196 last.
Järgmise ligikaudu 18 kuu vältel toimetati Saksamaalt, Austriast, Tšehhoslovakkiast ja Poolast Suurbritanniasse 10 000 last. Nooremad kui 16 aastased lapsed paigutati asendusperedesse, vanemad pidid alustama iseseisvat elu, ent neid aidati koolituste läbimise ja töö leidmisega.