Augustisõja ajal oli üks meie eesmärke tõmmata lääneriikide tähelepanu Venemaa agressioonile. Meie sõnum oli siis, et sama võib juhtuda mõnes teises riigis ja nüüd me näeme, mis toimub Ukrainas kasvõi hiljutise Aasovi mere juhtumi näitel. Euroopa Liit ja NATO peavad Venemaad väga tähelepanelikult silmas pidama.
Ukraina sündmused on vähemalt osaliselt Augustisõja leebe reaktsiooni tagajärg?
Ma ei hakka mingil moel meie Lääne partnereid kritiseerima, seda enam, et me oleme neile toetuse eest väga tänulikud. Nemad aitasid meil suuresti 2008. augustis Venemaa agressiooni peatada. Loomulikult on vaja analüüsida, mida saanuks teha paremini, ja mõelda välja mehhanisme, kuidas selliseid kriise vältida.
Gruusia on okupeeritud territooriumite suhtes olnud väga tolerantne. Kas mingi lahendus paistab?
Venemaa kontrollib praegu täielikult okupeeritud Abhaasiat ja Lõuna-Osseetiat Tshinvali piirkonnas, seepärast on meie jaoks keeruline tulla välja algatustega, mis aitaksid taastada administratiivseid piire ületavat usaldust. Me oleme püüdnud rakendada erinevaid rahuinitsiatiive, mis on suunatud meie vendadele ja õdedele Abhaasias ja Tshinvali piirkonnas. Näiteks pakume me meditsiiniteenuseid seal elavatele Gruusia kodanikele, aga ka apsuadele ja osseetidele. See aitaks usaldust taastada, kuid kahjuks teeb Venemaa takistusi. Meie eesmärk on rahumeelne suhtlus Abhaasias ja Lõuna-Osseetias elavate inimestega, sest meil on ajalooliselt ja ka etniliselt palju ühist.
Gruusia on teinud nähtava arengu demokraatia, kaitsevõime ja majanduse vallas. Ometigi tundub vahel siit Eestist vaadates, et mootor töötab täistuuridel, aga käiku pole sisse lülitatud.