KOHALIK VAADE. Euroskeptikute Euroopa-meelne näitemäng

  • Poola võimupartei on Euroopa Parlamendi valimiste eel suunda muutnud.
  • Poola jageleb Euroopa Liiduga õigussüsteemi üle.
  • Ülemkohtu kohtunike pensioniiga tõsteti tagasi 70 aastale.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki nimetas oma riiki Euroopa tuksuvaks südameks.

FOTO: ALIK KEPLICZ/AP/Scanpix

Pärast Poola Õiguse ja Õigluse Partei (PiS) võitu 2015. aasta parlamendi- ja presidendivalimistel on nende juhitav valitsus üritanud vähendada Poola õigussüsteemi iseseisvust ning allutada selle võimuparteile. Õigussüsteemi kahjustavad muutused saatsid Poola riigi koguni Euroopa Kohtu ette. Nüüd on aga võimupartei astunud sammu tagasi, et võita järgmise aasta Euroopa Parlamendi valimised.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

2015. aasta lõpust alates on PiS muu hulgas teinud muutusi konstitutsioonitribunalis ja kohtunikke ametisse nimetavas riiklikus õigusnõukogus. Läbi suudeti suruda muudatused ülemkohtus ja kõrgemas halduskohtus, seades kohtuniku vanuse ülempiiriks varasema 70 asemel 65 aastat ning sundides mitmed neist varakult pensionile.

Valitsus ei suutnud veenda Euroopa institutsioone, et reform on kooskõlas Poola ja Euroopa Liidu seadustega. Nad ei nõustunud ühegi reformi vastu esitatud seisukohaga, keeldusid otsust muutmast ning ähvardasid ignoreerida ükskõik millist Euroopa Kohtu otsust.

Selle kõige tulemusena alustas Euroopa Komisjon Poola suhtes artikkel 7 menetlust ning kaebas Poola Euroopa Kohtusse. Tegu oli esimese korraga, mil artikkel 7 mõne liikmesriigi vastu käiku lasti.

Tagasi üles