Paavst Franciscus ütles tänases jõulupühade läkituses, et soovib Iisraeli ja Palestiina rahukõneluste jätkumist, rahu saavutamist Süürias ja sõja ning näljahäda lõppemist Jeemenis. Samuti avaldas paavst lootust, et jõulud aitavad meil taasavastada vennalikud sidemed ka endast erinevate inimestega.
Paavst: soovin vendlust erinevatest uskudest inimeste hulgas
«Minu soov õnnelikest jõuludest on soov vendlusest. Vendlus iga rahva ja kultuuri inimeste seas. Vendlus erinevate ideedega inimeste vahel. Vendlus erinevatest uskudest inimeste hulgas,» ütles Franciscus Vatikanis Peetruse väljakul traditsioonilises läkituses «Urbi et Orbi» («Linnale ja maailmale»). «Aidaku need jõulud meil taasavastada meid ühendavaid vennalikke sidemeid.»
«Võimaldagu see iisraellastel ja palestiinlastel jätkata dialoogi ning asuda rahuteele, mis võiks lõpetada konflikti, mis on vallanud üle 70 aasta maad, mille Jumal oma armastava palge näitamiseks välja valis,» sõnas katoliku kiriku pea viidates 2014. aasta aprillis katkenud rahukõnelustele Iisraeli ja palestiinlaste vahel.
Samuti ärgitas paavst rahvusvahelist kogukonda suurendama jõupingutusi rahu saavutamiseks sõjast laastatud Süürias, et kümned tuhanded põgenikud saaksid kodumaale naasta.
«Kutsun rahvusvahelist kogukonda tegutsema otsustavalt poliitilise lahenduse nimel, et süüria rahvas, eriti need, kes olid sunnitud oma maadelt lahkuma ja otsima varjupaika mujal, saaksid tagasi pöörduda, et elada rahus oma riigis,» ütles paavst.
ÜRO andmeil on kaheksandat aastat kestva Süüria sõja käigus ümber asunud 23 miljonit inimest, kellest 6,6 miljonit on vahetanud elukohta riigisiselt ja 5,6 miljonit läinud välismaale.
Lisaks avaldas paavt lootust, et sõjast laastatud Jeemenis kehtestatud relvarahu viib hävitusliku sõja ja näljahäda lõppemiseni.
«Minu mõtted pöörduvad Jeemenile lootuses, et rahvusvahelise kogukonna vahendatud relvarahu toob viimaks kergendust kõigile sõjast ja näljahädast kurnatud lastele ja inimestele,» lausus Franciscus.
Jeemeni vaenupooled leppisid relvarahus kokku 13. detsembril Rootsis peetud rahukõnelustel. Vaherahus nähakse parimat võimalust teha lõpp neli aastat kestnud konfliktile Saudi Araabia toetatud valitsusvägede ja huthi šiiamässuliste vahel.